Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Była Panama i Luksemburg, teraz czas na "Malta files". Ujawnili nowy raj podatkowy w Europie

36
Podziel się

13 europejskich tytułów prasowych należących do sieci European Investigative Collaborations (EIC) rozpoczęło w piątek publikację "Malta files" - ponad 150 tys. poufnych dokumentów, które mają pokazać, że Malta - najmniejszy kraj UE - jest rajem podatkowym. A tam swój biznes prowadzi mnóstwo europejskich firm.

Była Panama i Luksemburg, teraz czas na "Malta files". Ujawnili nowy raj podatkowy w Europie
(tax/flickr/cc by sa 2.0)
bEqSIfsl

13 europejskich tytułów prasowych należących do sieci European Investigative Collaborations (EIC) rozpoczęło w piątek publikację "Malta files" - ponad 150 tys. poufnych dokumentów, które mają pokazać, że Malta - najmniejszy kraj UE - jest rajem podatkowym. A tam swój biznes prowadzi mnóstwo europejskich firm - w tym IKEA, Puma czy BMW.

Informację taką przekazał francuski portal informacyjny Mediapart. To wynik trwającej od czterech miesięcy pracy 49 dziennikarzy z 16 krajów.

Mediapart zapowiada "zanurzenie się w kulisach nieznanego raju podatkowego, który do 30 czerwca przewodniczy Unii Europejskiej". Zdaniem Mediapart, wyspa licząca 430 tys. mieszkańców pozbawia inne kraje członkowskie dwóch miliardów przychodów podatkowych rocznie.

bEqSIfsn

Publikacja materiałów ma trwać dwa tygodnie i ma wykazać stosowaną dzięki łagodnym przepisom Malty optymalizację podatkową, unikanie płacenia podatków, pranie pieniędzy i przypadki korupcji. Podstawą jest "kompletna lista osób i podmiotów powiązanych z 53 247 firmami zarejestrowanymi na Malcie".

Wśród zarejestrowanych tam przedsiębiorstw mają być spółki zależne takich światowych gigantów jak Bouygues (przemysł, budownictwo, nieruchomości), Total (sektor paliwowy), BASF (chemia), IKEA (meble) oraz banki takie jak Reyl czy JP Morgan - wylicza Mediapart.

Tygodnik "Der Spiegel" podał, że wiele niemieckich przedsiębiorstw utrzymuje na Malcie różne firmy: BMW, BASF, Deutsche Bank, Puma czy Bosch. 18 spółek zależnych - w tym swą kasę emerytalną - ma mieć na wyspie Lufthansa. Przedstawiciele wszystkich tych firm przekazali niemieckiemu tygodnikowi, że ich obecność na Malcie jest całkowicie legalna i podlega opodatkowaniu zgodnie z maltańskich prawem.

Belgijski dziennik "Le Soir" podaje, że koszt założenia spółki zależnej na Malcie to 1200 euro. Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw na wyspie wynosi 35 proc., jednak w przypadku firm zagranicznych naliczany jest zwrot w wysokości sześciu siódmych, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc., podczas gdy unijna średnia to 22 proc. - donosi gazeta. Informuje też ona o niezwykle korzystnym opodatkowaniu VAT-em kupowanych na Malcie luksusowych jachtów: stawka jest tym mniejsza, im jacht ma więcej długości.

bEqSIfst

Włoski dziennik "L'Espresso" podał, że Włochy są pierwszym krajem pod względem powiązań z "Malta files": istnieje blisko 8 tys. maltańskich firm kontrolowanych przez włoskich akcjonariuszy.

bEqSIfsO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
Można
4 lata temu
I tak bez trujących, śmierdzących HUT, KOPALŃ, FABRYK, STOCZNI można sobie zarabiać MILIARDY ! Można ? MOŻNA!!! Jak też np. w Szwajcarii !
juzniemoge
4 lata temu
" A rządy krajów niby o tym nie wiedzą!!!. " Czyzby zapomnieli napisać o polskich firmach i bankierach panoszących się w Polsce??
ojaniemoge
4 lata temu
Siedzę właśnie przed stołem z IKEI - czuję się współwinny
bEqSIfsP
marianonline
4 lata temu
Najmniejszymi krajami Europy są Watykan, San Marino i Monako. Malta jest ponad 600 razy większa niż Watykan - taka drobna różnica.
bhu
4 lata temu
Czyli okradanie swoich krajów i narodów w majestacie prawa. A rządy krajów niby o tym nie wiedzą!!!. Ciekawe co na to europosłanka Pitera???. Do tej pory oczywiście nie wiedział ale teraz już musi wiedzieć. Zobaczymy jakie będzie jej najbliższe wystąpienie w Ewroparlamencie.
...
Następna strona