Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel: Nie ma powrotu do marki

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec nadal będzie czynić to, co jest konieczne, by zagwarantować stabilność euro.

Merkel: Nie ma powrotu do marki
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w wywiadzie dla tygodnika _ Stern _ możliwość ponownego wprowadzenia marki niemieckiej i zapewniła, że jej rząd _ nadal będzie czynić to, co jest konieczne, by zagwarantować stabilność euro _.

_ - Nie ma powrotu do marki niemieckiej _ - powiedziała Merkel w wywiadzie, którego fragmenty opublikowano z wyprzedzeniem w środę. Jak podkreśliła, nie może dojść do podziału strefy wspólnej waluty europejskiej na _ mocną północ _ i _ słabe południe _. _ To nie ze mną. W imieniu Niemiec mówię wyraźnie: nie. Sytuacja w Europie wcale nie jest tak czarno-biała _ - zauważyła niemiecka kanclerz.

Wyraziła przekonanie, że uda się przezwyciężyć obecny kryzys wspólnej waluty europejskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t126563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/traktat;z;lizbony;do;poprawki;by;ratowac;euro,41,0,737577.html) Traktat z Lizbony do poprawki. By ratować euro
Merkel opowiedziała się również za wzmocnieniem koordynacji między państwami strefy euro. _ Chodzi o bardziej wspólną politykę podatkową i socjalną, o prawo pracy i wynagrodzenia w służbie publicznej. Tu potrzebna jest koordynacja, chodzi nie o pełną harmonizację, ale jednak o ograniczenie dużych czasem różnic. Im więcej wspólnych cech, tym lepiej _ - powiedziała.

Jej zdaniem, przykładem dziedziny, w której taka większa koordynacja jest potrzebna, może być wiek emerytalny. _ Powinno się go ustalać w stosunku do oczekiwanej długości życia w poszczególnych krajach. W przeciwnym razie finanse państwa zostaną pożarte przez wypłaty emerytur i nic nie zostanie na inwestycje w przyszłość _ - oceniła Merkel.

Jej zdaniem 17 państw strefy euro powinno ze sobą intensywniej współpracować, ale państwa te nie mogą być _ ekskluzywną _ grupą; każdy kraj, który zechce, powinien mieć możliwość przyłączenia się do uzgodnień, podejmowanych przez państwa strefy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t124561.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;chca;chronic;euro;i;europe,19,0,732691.html) Niemcy chcą chronić euro i Europę Guido Westerwelle mówi, że Berlin jest przeciwnikiem emisji euroobligacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;nie;chca;dokladac;do;ratowania;euro,161,0,753057.html) Niemcy nie chcą dokładać do ratowania euro Minister finansów: Dyskusja na ten temat wpływa tylko na niepewność rynków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)