Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel obraziła Turków: Nie chce ich w Unii

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec zaoferowała podczas wizyty w Ankarze jedynie uprzywilejowane partnerstwo.

Merkel obraziła Turków: Nie chce ich w Unii
(PAP/EPA)

*Kanclerz Niemiec zaoferowała podczas wizyty w Ankarze jedynie uprzywilejowane partnerstwo. Turcy potraktowali to jak obrazę.*

**Na zdjęciu Angela Merkel i turecki premier Tayyip Erdogan

Turcja rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Unią pięć lat temu, ale zdaniem niemieckiej kanclerz _ reguły gry zmieniły się do 2005 roku _. Jednak propozycja Merkel dotycząca _ uprzywilejowanego partnerstwa _ z UE nie może liczyć na zrozumienie Turków, którzy odrzucili ją, uznawszy za złamanie ustalonych wcześniej reguł negocjacji akcesyjnych - podaje BBC. - _ Coś takiego jak uprzywilejowane partnerstwo nie istnieje _ - powiedział turecki minister ds. europejskich Egeman Bagis.

Według korespondenta BBC w Ankarze, spotkanie Merkel z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem składało się z nieporozumień we wszystkich najważniejszych poruszanych kwestiach.

Nie uzyskano porozumienia, co do kwestii Cypru, edukacji tureckich dzieci mieszkających w Niemczech oraz sankcji wobec Iranu, mimo że kraje te łączy ścisła współpraca gospodarcza, a Niemcy są największym partnerem handlowym Turcji i najważniejszym inwestorem zagranicznym w tym kraju. W Niemczech mieszka blisko trzy mln Turków.

Turcja w Unii Europejskiej? Zobacz reportaż AlJazeera English:

Merkel wezwała Turcję, by wsparła ewentualne nałożenie sankcji na Iran, jeśli nie upewni on społeczności międzynarodowej, iż nie ma zamiaru zdobyć broni atomowej. _ - Bylibyśmy zadowoleni, jeśli turecki głos w kwietniu w sprawie Iranu będzie wspólny ze Stanami Zjednoczonym i Unią Europejską _ - powiedziała kanclerz.

BBC komentuje, że stosunki Turcji z UE, często i tak juz napięte, nie poprawią się po wizycie niemieckiej kanclerz.
Premier Erdogan oświadczył jednak, że nie jest zwolennikiem nałożenia sankcji gospodarczych na Iran, by skłonić go do udowodnienia, iż nie dąży do budowy broni jądrowej.

Turcja obawia się potencjalnego nuklearnego wyścigu zbrojeń pomiędzy Iranem a Izraelem, chociaż nie czuje się bezpośrednio zagrożona przez któreś z tych państw.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)