Notowania

pomoc dla grecji
02.11.2011 15:28

Merkel przyjęła decyzję do wiadomości. Papandreu niech się tłumaczy

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że oczekuje od greckiego rządu jasności w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz powiedziała, że oczekuje od greckiego rządu _ jasności _ w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu.

Angela Merkel, prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz przedstawiciele instytucji UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego spotkają się dziś wieczorem w Cannes z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu, który w poniedziałek nieoczekiwanie zapowiedział referendum w sprawie drugiego pakietu pomocy dla jego zagrożonego bankructwem kraju.

_ - Przyjęliśmy decyzję premiera Grecji do wiadomości _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie, komentując inicjatywę Papandreu.

_ - Musimy dojść do punktu, w którym będziemy dokładnie wiedzieć, co teraz nastąpi. Dla nas liczą się czyny. W zeszłym tygodniu uzgodniliśmy z Grecją program działań i w imieniu Niemiec, a także UE mogę powiedzieć, że chcemy ten program zrealizować _ - powiedziała._ - Potrzebujemy jednak jasności i temu ma służyć dzisiejsza rozmowa z Papandreu _- dodała.

Zapowiedź referendum w Grecji wywołała konsternację i irytację w strefie euro. Greckie _ nie _ mogłoby oznaczać upadłość kraju, zaprzepaszczenie wszystkich prób ratunku kraju i destabilizację strefy euro o dalekosiężnych skutkach - ostrzegają analitycy.

W ramach drugiego pakietu Grecja miałaby otrzymać 130 mld euro od eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości. Na szczycie strefy euro 27 października uzgodniono również redukcję długu Grecji o 100 mld euro z 50-procentowymi stratami dla posiadaczy greckich obligacji. W zamian kraj ma przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowe sprzeciwy obywateli. Według sondaży około 60 proc. Greków odrzuca plany reform.

O kłopotach Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;mozna;wykluczyc;bankructwa;grecji,134,0,955782.html) "Nie można wykluczyć bankructwa Grecji" Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker uważa, że jest ono możliwe, jeśli Grecy odrzucą plan pomocy, ustalony w ubiegłym tygodniu na szczycie państw euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t94041.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ryzykowna;droga;premiera;grecji;beda;konsekwencje,118,0,955766.html) "Ryzykowna droga" premiera Grecji. Co dalej? Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy mają telefonicznie uzgodnić swoje stanowisko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/waza;sie;losy;strefy;euro;grecy;beda;glosowac,154,0,955546.html) Ważą się losy strefy euro. Będą głosować Grecki premier Jeorjos Papandreu zapewnił, że wynik referendum będzie wiążący dla władz.
Tagi: pomoc dla grecji, angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz