Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel rozmawia o euro z premierami Portugalii, Szwecji i Austrii

0
Podziel się:

Premierzy Portugalii i Szwecji oraz kanclerz Austrii zostali zaproszeni na nieformalne rozmowy do rządowej rezydencji Angeli Merkel.

Merkel rozmawia o euro z premierami Portugalii, Szwecji i Austrii
(PAP/EPA)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjęła wczoraj szefów rządów Portugalii, Szwecji i Austrii, by rozmawiać z nimi o polityce europejskiej i przyszłości strefy euro w ramach przygotowań do szczytu UE 30 stycznia w Brukseli.

Portugalski premier Pedro Passos Coelho, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i kanclerz Austrii Werner Faymann zostali zaproszeni na nieformalne rozmowy do rządowej rezydencji w Mesebergu na północ od Berlina. Po kolacji czwórki przywódców nie zorganizowano żadnej konferencji prasowej.

Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu zapowiadał, że tematem rozmów będą kwestie europejskie, w tym zwłaszcza trudności finansowe Grecji, oraz przyszłość unii monetarnej w chwili, gdy dyskutowany jest nowy pakt fiskalny, który ma wzmocnić dyscyplinę finansową. Jego kształt będzie przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów krajów UE na najbliższym szczycie w Brukseli.

Portugalia jest jednym z tych krajów UE, które zostały najboleśniej dotknięte przez kryzys. W zamian za program reform i oszczędności dostała wsparcie finansowe od partnerów w strefie euro. Z kolei wskaźniki makroekonomiczne Austrii należą do najlepszych w strefie euro, choć rating tego kraju został w ubiegłym tygodniu obniżony przez agencję Standard&Poor's z maksymalnego poziomu AAA do AA+. Zaś Szwecja nie jest członkiem strefy euro i nie wyraża zamiaru przyjęcia wspólnej waluty.

Pakt fiskalny ma być umową międzyrządową, zawartą przez państwa strefy euro oraz chcące przystąpić do niej kraje spoza Eurolandu, w tym Polski. Na jego uzgodnienie zdecydowano się w grudniu zeszłego roku na szczycie UE, ponieważ Wielka Brytania zablokowała wzmocnienie dyscypliny budżetowej w formie traktatu obejmującego całą Unię Europejską.

O problemach strefy euro czytaj w Money.pl
Zapowiadają obniżenie ratingów. Zobacz komu Kilka krajów strefy euro jest na negatywnej liście obserwacyjnej agencji Fitch.
Huebner zadowolona, Saryusz krytykuje Jej zdaniem najnowszy projekt paktu fiskalnego wzmacnia rolę instytucji UE.
Europarlament przeciwny paktowi fiskalnemu W rezolucji europosłowie opowiedzieli się za polskim postulatem, by w szczytach euro mogły uczestniczyć kraje nieposiadające wspólnej waluty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)