Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
angela merkel
24.01.2013 17:11

Merkel w Davos: Po pakcie fisklanym, pakt dla konkurencyjności

Kraje Eurolandu mogą rozwijać się tylko wtedy, gdy będą oferować produkty, na które jest popyt w skali globalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Konkurencyjność ma decydujące znaczenie dla utrzymania w przyszłości dobrobytu w Europie - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, podzielając opinię brytyjskiego premiera Davida Camerona. *

- _ Zdolność do sprostania konkurencji (ze strony innych części świata) ma centralne znaczenie dla utrzymania w przyszłości dobrobytu w Europie _ - powiedziała Merkel.

W wygłoszonym wcześniej w Davos przemówieniu Cameron wymienił poprawę konkurencyjności jako jeden z obszarów, w których Wielka Brytania, przeciwna unii politycznej i centralizacji UE, chciałaby współpracować z innymi krajami.

- _ Merkel zbudowała Cameronowi pomost _ - komentowała telewizja publiczna ARD.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła w Davos, że tworząc stały mechanizm ratunkowy dla euro EMS, pakt fiskalny oraz nadzór bankowy, kraje UE dysponują instrumentami zapewniającymi solidarność i dyscyplinę finansową.

Jej zdaniem brak jednak jeszcze gwarancji, że strefa euro poprawi w najbliższych latach konkurencyjność - _ nie na średnim poziomie, lecz taką, która zapewni UE dostęp do globalnych rynków _. - _ Europa, kraje Eurolandu mogą rozwijać się tylko wtedy, gdy będą oferować produkty, na które jest popyt w skali globalnej _ - wyjaśniła Merkel.

Niemiecka kanclerz zaproponowała, by analogicznie do paktu fiskalnego stworzyć pakt dla konkurencyjności. Jak wyjaśniła, państwa narodowe miałyby zawrzeć umowy z Komisją Europejską, w których zobowiązałyby się do poprawy konkurencyjności. Ponieważ zobowiązania dotyczyłyby spraw będących w gestii państw narodowych, takich jak płace, infrastruktura, wydatki na badania czy administracja, narodowe parlamenty musiałyby zaakceptować taki pakt.

Merkel opowiedziała się ponadto za większą mobilnością pracowników w ramach unijnego rynku wewnętrznego. Za ważną uznała taż kwestię wolnego handlu i ograniczenie tendencji protekcjonistycznych w światowym handlu. Potwierdziła, że UE chciałaby zawrzeć taką umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

Odpowiadając na pytanie o konsekwencje pogłębiania integracji w strefie euro dla krajów spoza tej strefy, Merkel zauważyła, że początkowo zakładano, iż wszystkie kraje UE przyjmą wspólną walutę. Przypomniała, że Cameron powtórzył w Davos, iż nie wyobraża sobie przystąpienia swego kraju do strefy euro.

Jak podkreśliła, wszystkie działania zmierzające do wzmocnionej współpracy projektowane są w ten sposób, że są one wiążące dla krajów Eurolandu, lecz dostępne także dla krajów nie mających euro. - _ To bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia, że nie jesteśmy sklepem dla wybranych _ - tłumaczyła Merkel. - _ Nie należy tracić opanowania _ - podkreśliła kanclerz.

Merkel ostrzegła przed destabilizacją wynikającą z wysokiego bezrobocia w Europie. Jak wyjaśniła, konieczne reformy strukturalne zostały już wprowadzone, lecz zanim zaczną działać, musi upłynąć trochę czasu. - _ Europa musi uważać, by zaostrzenie sytuacji politycznej nie doprowadziło do destabilizacji _ - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja w Davos o UE: "To karygodne" _ Chciałbym skrytykować partnerów europejskich - nie zawsze nas oni słyszą _ - powiedział premier Rosji.
Jewgienij Kasperski wystąpi na forum w Davos Założyciel i dyrektor generalny Kaspersky Lab weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym 2013 w Davos, w Szwajcarii.
Cameron w Davos: Unia nie dla Wielkiej Brytanii Brytyjski premier zaostrza stanowisko w sprawie Unii Europejskiej. - _ To nie dla mnie, nie dla Brytanii _- powiedział.
Tagi: angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz