Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finlandia
11.06.2016 20:14

Minister finansów Finlandii w tarapatach. Stracił posadę szefa partii, odbiorą mu też resort?

Uczestnicy zjazdu współtworzącej rząd Finlandii konserwatywnej partii Koalicja Narodowa (KOK) odwołali w sobotę ze stanowiska jej przewodniczącego ministra finansów Alexandra Stubba, co miałoby służyć zwiększeniu poparcia wyborców dla tego ugrupowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/OLIVIER HOSLET)

Większością 441 wobec 361 głosów zadecydowano, że Stubba zastąpi w roli szefa partii dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo. Po głosowaniu Orpo oświadczył, że przejmie także resort finansów.

Stubb, w latach 2014-15 premier Finlandii, był ostatnio coraz bardziej krytykowany zarówno za pogarszające się wyniki sondażowe KOK, jak i za zbytnie ustępstwa na rzecz dwóch pozostałych partii koalicji rządowej. Jego zwolennicy mieli nadzieję, że ten jeden z najpopularniejszych w ubiegłych latach fińskich polityków, poprowadzi konserwatystów do wyborczego zwycięstwa, ale nie udało mu się wzbudzić entuzjazmu trapionego recesją społeczeństwa.

Jak się przewiduje, Finlandia będzie miała w bieżącym roku najgorsze wyniki gospodarcze w całej Unii Europejskiej - nie licząc Grecji.

46-letni Orpo ma opinię polityka pojednawczego, lecz bez większego doświadczenia w sprawach międzynarodowych. Zyskał sobie powszechne uznanie za sprawne reagowanie na kryzys migracyjny.

Fińska koalicja rządowa, którą poza konserwatystami tworzą partia Centrum premiera Juhy Sipili i nacjonalistyczne ugrupowanie Finowie, przeszła w ubiegłym roku poważny kryzys, ale od tego czasu pomyślnie kontynuuje reformy prawa pracy i służby zdrowia oraz dyscyplinowanie budżetu.

Tagi: finlandia, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2016

Takie RPA, albo Francyja zum BeispielI słusznie,że go wywalili. Był zwolennikiem sankcji dla Rosji, z której dobrze żyli, mimo, że miłością do niej nie pałają.Fascynujące,że uleganie … Czytaj całość

12-06-2016

JuniorzystaRządzą najgorsi z najgorszych . Taki wniosek nasuwa się sam patrząc co się wyprawia na świecie . ,, Europo co z tobą zrobiono '' - trafnie … Czytaj całość

12-06-2016

ala313Ciekawe na czym polegają te reformy prawa pracy i służby zdrowia?

Rozwiń komentarze (3)