Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo finansów popiera unię bankową

0
Podziel się:

Resort finansów: Polska popiera działania, które stabilizują sytuację w strefie euro, bo w przyszłości będziemy jej członkiem.

Ministerstwo finansów popiera unię bankową
(Reporter)

Jedną z reakcji na kryzys w strefie euro powinien być efektywniejszy nadzór nad bankami w strefie euro. Polska popiera działania, które stabilizują tam sytuację, bo jest to w naszym interesie - poinformował resort finansów, odnosząc się do tzw. unii bankowej.

Zgodnie z zaprezentowaną przez Komisję Europejską propozycją w sprawie wspólnego nadzoru bankowego w Eurolandzie, EBC jako nowy nadzorca bankowy w strefie euro dostanie nowe uprawnienia, m.in. do nakładania kar finansowych na banki, które nie będą respektować jego decyzji.

_ - Celem tworzenia jednolitego nadzoru jest ustabilizowanie sytuacji finansowej oraz względy ostrożnościowe na przyszłość. Kryzys pokazał, że nadzór nad bankami w strefie euro wymaga poprawy. Polska popiera działania, które stabilizują sytuację w strefie euro, bo jest to w naszym bieżącym interesie, ze względu na nasze powiązania gospodarcze z krajami strefy euro oraz ze względu na fakt, że w przyszłości będziemy członkiem strefy _ - poinformował resort finansów.

Dodano, że jest jeszcze za wcześnie na decyzję dotyczącą udziału Polski w unijnym nadzorze. _ - Polski nadzór okazał się skuteczny w czasie kryzysu. Dlatego dopiero gdy zobaczymy wszystkie elementy szczegółowe rozwiązań planowanych dla banków ze strefy euro, będziemy mogli podjąć decyzję, czy udział w tym nadzorze w jakiejkolwiek formie byłby korzystny dla Polski _ - napisano w komunikacie.

_ - Jeżeli Polska nie przystąpi w pełnym zakresie do jednolitego mechanizmu nadzorczego, nie przyczyni się to do osłabienia naszej pozycji w UE. Będziemy zabiegać o stworzenie odpowiednich mechanizmów zapewniających państwom nie objętym jednolitym nadzorem realnej możliwości wpływania na ostateczny kształt decyzji podejmowanych w ramach jednolitych struktur, które mogą mieć pośrednie implikacje dla ich systemów finansowych _ - podkreśla ministerstwo.

Resort finansów wskazał, że z punktu widzenia Polski interesujące jest, by _ tworzenie jakichkolwiek nowych instytucji w strefie euro odbywało się przy naszym udziale, gdyż widzimy swoją przyszłość w strefie euro i te nowe instytucje traktujemy jako nasze przyszłe instytucje _.

_ - Oprócz samego popierania zwiększenia efektywności nadzoru w strefie euro, Polska będzie także popierała takie rozwiązania, które będą przeciwdziałały ewentualnej fragmentacji jednolitego rynku. Takimi rozwiązaniami mógłby być udział państw spoza strefy euro w charakterze obserwatorów w procesach decyzyjnych jednolitego nadzoru, a także zapewnienie, by decyzje jednolitego nadzoru mogące mieć wpływ na sytuację podmiotów w krajach spoza jednolitego nadzoru były podejmowane przy udziale państw spoza strefy euro _ - dodano.

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak uważa, że _ zasadnicze wątpliwości są związane z przyjętym założeniem, że kraje spoza strefy euro, w tym Polska, byłyby pozbawione możliwości udziału w systemie na pełnoprawnych zasadach. Rozporządzenie daje im możliwość wejścia z EBC w "bliską współpracę", jednak w zamian za to kraje spoza strefy euro nie zyskiwałyby ani automatycznego wpływu na podejmowane decyzje, ani możliwości korzystania przez banki z ewentualnego wsparcia EBC lub dokapitalizowania z ESM _ - napisał w oświadczeniu dla mediów Kwaśniak.

_ - Pozytywnym elementem jest natomiast propozycja przejęcia nadzoru nad największymi europejskimi bankami przez EBC _ - dodał.

Komisja Europejska - wbrew postulatom Niemiec - chce docelowo objąć wspólnym nadzorem wszystkie sześć tysięcy banków w strefie euro, a nie tylko najważniejsze, systemowe banki. Od pierwszego stycznia 2013 r. EBC może zdecydować o objęciu nadzoru nad instytucjami finansowymi, które otrzymały lub zwróciły się o pomoc publiczną. Od 1 lipca 2013 r. wspólnym nadzorem byłyby objęte najważniejsze banki w Eurolandzie, a od 1 stycznia 2014 - wszystkie banki w strefie euro. Aby ten scenariusz się spełnił, propozycje KE muszą do końca br. przyjąć kraje UE i Parlament Europejski.

Czytaj więcej w Money.pl
To dobra wiadomość dla Polskich banków Dzięki temu zagraniczne instytucje będą musiały bardziej liczyć się z naszymi. Nad głową będą miały bat w postaci...
Nadzór bankowy UE będzie dobry dla Polski? _ Polska będzie poza głównym rynkiem bankowym w UE, który będzie miał parasol ochronny EBC _ - ocenia Danuta Huebner.
Pomoc dla Grecji zależy teraz od ich oceny Przygotowanie raportu w sprawie reform zabierze ekspertom tygodnie. Od niego zależy wypłata ponad 31 mld euro dla Aten.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)