Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministrowie Polski i Niemiec o pomysłach na kryzys

0
Podziel się

Szefowie MSZ Niemiec i Polski mówią o nowej wizji Europy.

Ministrowie Polski i Niemiec o pomysłach na kryzys
(Xinhua News/East News)
bErnoAMl

Odpowiedzią na kryzys jest więcej, a nie mniej Europy - Europy, która jest konkurencyjna, bardziej wytrzymała na kryzysy gospodarcze i zjednoczona w dobie globalizacji - piszą szefowie MSZ Niemiec i Polski po spotkaniu Grupy Refleksyjnej ds. przyszłości UE.

W artykule _ Nowa wizja Europy _, który ukazał się w _ International Herald Tribune _, Guido Westerwelle i Radosław Sikorski przedstawiają streszczenie postanowień zawartych w raporcie Grupy. ds. przyszłości UE. Grupa, złożona z ministrów spraw zagranicznych państw UE, zakończyła kilkumiesięczne prace nad raportem w poniedziałek podczas spotkania w Warszawie.

Wśród koniecznych działań ministrowie wymieniają reformę strukturalną Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) oraz wzmocnienie jej poprzez dyscyplinę finansową państw unijnych, która jednak - podkreślają - nie może dławić wzrostu gospodarczego i zmniejszać konkurencyjności UE.

bErnoAMn

_ Apelujemy o większe kompetencje na poziomie unijnym w kwestii nadzorowania budżetów państw członkowskich, o bardziej wiążącą współpracę gospodarczą między państwami w dziedzinach kluczowych dla wzrostu i konkurencyjności oraz o utworzenie skutecznego mechanizmu nadzoru banków. Uważamy też, że Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (fundusz ratunkowy UE) powinien zostać następnie przekształcony w Europejski Fundusz Walutowy _ - piszą ministrowie. Wśród koniecznych kroków wymieniają także rozwój unijnej dyplomacji i wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic strefy Schengen.

Westerwelle i Sikorski zaznaczają też, że rozszerzenie kompetencji instytucji unijnych możliwe jest tylko pod warunkiem, że będą miały silną legitymację demokratyczną. W tym celu ministrowie proponują _ wzmocnienie (mandatu) Parlamentu Europejskiego oraz zaangażowanie parlamentów narodowych _.

Jako sprawę priorytetową wskazują zażegnanie kryzysu w strefie euro. _ To nasza odpowiedzialność i my dotrzymamy zobowiązań _ - podkreślają ministrowie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m18673.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;zacheca;chiny;do;wspolpracy;z;polska;energetyka,124,0,1159036.html) Sikorski skłoni Chiny do współpracy? - _ Zapowiedź chińskich inwestycji w wysokości 500 mln dolarów i wzrost wymiany handlowej do 100 mld dolarów w 2015 roku to widoma oznaka docenienia naszego regionu _ - stwierdził polski minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m46848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka;niemiec;zwalnia;ale;pracy;nie;brakuje,242,0,1150194.html) Ich gospodarka zwalnia, ale pracy nie brakuje Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m244132.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiemy;juz;co;powie;donald;tusk;w;swoim;expose,231,0,1149159.html) Wiemy już, co powie Donald Tusk w swoim expose Rząd zapowiada nowe otwarcie. _ Niczego się nie spodziewamy, to gra medialna _ - komentuje opozycja.
bErnoAMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)