Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Monti: Bez pakietu oszczędnościowego podzielibyśmy los Grecji

0
Podziel się:

Podczas spotkania z prasą zagraniczną w Rzymie szef włoskiego rządu mówił o potrzebie przywrócenia wiarygodności Włoch.

Monti: Bez pakietu oszczędnościowego podzielibyśmy los Grecji
(PAP/EPA)

Podczas spotkania z prasą zagraniczną w Rzymie szef włoskiego rządu mówił o potrzebie przywrócenia wiarygodności Włoch.

_ - Bez tego pakietu Włochy załamałyby się i znalazły w sytuacji podobnej do Grecji. To kraj, do którego odczuwamy wielką sympatię, ale nie chcemy go naśladować _ - oświadczył profesor Monti dzień po przyjęciu przez jego gabinet programu oszczędności, który ma przynieść 30 mld euro i doprowadzić do równowagi w finansach publicznych w 2013 roku.

Monti zadeklarował, że Włochy chcą odgrywać pierwszoplanową rolę w _ globalnym zarządzaniu _. Dodał, że do tego potrzebna jest _ wyraźna wiarygodność _ w Europie i jak najszybsze rozwiązanie problemów, które z Italii - jak zauważył - _ czynią partnera mało wiarygodnego czy wręcz źródło infekcji _.

Szef rządu wyraził przekonanie, że Włochy cieszą się _ wielkim uznaniem i szacunkiem _ ze strony kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Ścisłą współpracę niemiecko-francuską Monti uznał za konieczną, ale - jak dodał - nie jest ona _ warunkiem wystarczającym _. Według Montiego ważniejszy jest _ duch wspólnotowej _ kooperacji przy budowie europejskiego domu.

Mario Monti mówił również wysłannikom światowych mediów, że jego gabinet pracuje nie tylko nad pakietem ratowania finansów, ale również zajmuje się walką z przestępczością zorganizowaną.

Premier Włoch zapytany zaś o to, czy rząd kryzysowy przywróci gminny podatek od nieruchomości należących do Kościoła, z którego został on zwolniony przed kilkoma laty, odparł: _ To kwestia, której jeszcze nie rozważyliśmy _.

Pytanie to odnosiło się do toczącej się we Włoszech dyskusji, w której coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności przywrócenia tego podatku, z którego zwolnione są instytucje kościelne, prowadzące również działalność komercyjną, na przykład hotele i pensjonaty. Roczną wartość podatku, który zniósł rząd Silvio Berlusconiego, szacuje się na ponad 3 mld euro.

O włoskim pakiecie oszczędnościowym czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t148884.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;chca;podzielic;losu;grecji;tna;wydatki,173,0,864173.html) Nie chcą podzielić losu Grecji, tną wydatki 47 miliardów euro zamierza zaoszczędzić włoski rząd, by zredukować zadłużenie państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t195894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/monti;daje;wlochom;przyklad;jak;oszczedzac,106,0,977770.html) Nowy premier daje przykład, jak oszczędzać Nowy premier Włoch nie przestaje zaskakiwać swoich rodaków. Mario Monti dał dziś kolejny przykład skromności i oszczędności, wracając po weekendzie z Mediolanu do stolicy pociągiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t195894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;pakiet;antykryzysowy;do;korekty,142,0,974222.html) Poprawia Berlusconiego. Szuka 15 miliardów Celem nowych oszczędności jest osiągnięcie równowagi w zadłużonych obecnie finansach publicznych w 2013 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)