Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Negocjacje Unii z USA będą jawne ?

0
Podziel się:

Rozmowy ruszyły w cieniu afery z amerykańskimi podsłuchami w instytucjach UE. W związku ze skandalem zawieszenia negocjacji handlowych domagała się Francja oraz niektóre frakcje w Parlamencie Europejskim.

Negocjacje Unii z USA będą jawne ?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Francja wezwała Komisję Europejską do opublikowania mandatu do negocjacji umowy o wolnym handlu z USA. Paryż twierdzi, że rozmowy na temat przełomowego porozumienia toczą się _ w atmosferze zwątpienia _.

Pierwsza runda negocjacji odbyła się w Waszyngtonie w dniach 8-12 lipca. Rozmowy ruszyły w cieniu afery z amerykańskimi podsłuchami w instytucjach UE. W związku ze skandalem zawieszenia negocjacji handlowych domagała się Francja oraz niektóre frakcje w Parlamencie Europejskim.

Ponadto Paryż wywalczył wyłączenie z negocjacji na tym etapie usług audiowizualnych. Paryż obawiał się, że liberalizacja w tej dziedzinie ułatwi amerykańskiej branży filmowej i muzycznej ekspansję na europejskim rynku.

_ Pierwszy tydzień rozmów na temat umowy o partnerstwie handlowym zakończył się w atmosferze zwątpienia _ - napisała w dzienniku _ Liberation _ francuska minister handlu zagranicznego Nicole Bricq. _ USA po raz kolejny wykazały się znakomitą ambiwalencją. To kraj, w którym wszystko wydaje się możliwe i któremu my Francuzi zazdrościmy dynamiki i energii. Jednocześnie to mroczna potęga nie będąca w stanie oprzeć się pokusom, które wynikają z wyższości _ - dodała.

Bricq twierdzi, że niezbędnym elementem rozmów jest przejrzystość i dlatego poprosiła komisarza ds. handlu Karela De Guchta, by złamał typową procedurę i upublicznił mandat dla Komisji Europejskiej do negocjacji. _ Nie zawiera on żadnych tajemnic. To polityczne oświadczenie, w którym zaapelowano o umowę szanującą nasze wartości i interesy. Zasługuje ono na debatę _ - zaznaczyła francuska minister.

Unijne mandaty do negocjacji międzynarodowych umów handlowych nie są publikowane. UE mogłaby osłabić swoją pozycję, ujawniając Waszyngtonowi i amerykańskiemu lobby swoje ograniczenia. Mimo to przecieki dotyczące mandatów nie są rzadkością. _ Jeśli rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczą partnerstwa i jeśli pracujemy jak równy z równym, to nasze praktyki muszą się zmienić, abyśmy mówili tym samym językiem _ - dodała Bricq.

Francuska minister uważa też, że Komisja powinna regularnie informować Parlament Europejski o postępach w rozmowach. Obecnie KE ma taki obowiązek po zakończeniu każdej rundy. Jak pisze agencja Reutera, podczas pierwszej rundy rozmów przygotowano grunt pod konkretniejsze negocjacje, które odbędą się w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Czytaj więcej w Money.pl
Co ze strefą wolnego handlu? Trwają rozmowy Negocjatorzy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych są zadowoleni z przebiegu rozmów na temat utworzenia strefy wolnego handlu.
Specgrupa zajmie się szpiegostwem USA Przywódcy unijnych instytucji nie kryją oburzenia z powodu doniesień o szpiegostwie Stanów Zjednoczonych.
Początek szczytu G8 pod znakiem umowy handlowej UE - USA Przed szczytem G8 obserwatorzy przewidywali, że głównymi tematami będą: stan światowej gospodarki, walka z rajami podatkowymi, propozycje dotyczące wolnego handlu światowego, a także międzynarodowe ogniska kryzysowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)