Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

New York Times: nie chronić biznesmenów z Rosji

0
Podziel się:

Amerykańska gazeta apeluje o ochronę mniejszych depozytów o wartości poniżej 100 tys. euro

New York Times: nie chronić biznesmenów z Rosji
(Joe Shlabotnik/CC/Flickr)

Liderzy Cypru powinni zmienić warunki pakietu ratunkowego, które zakładają opodatkowanie wszystkich depozytów bankowych - apeluje wtorkowy _ New York Times _. Ale Cypr nie może chronić rosyjskich biznesmenów, którzy na wyspie piorą brudne pieniądze - dodaje.

W artykule redakcyjnym nowojorski dziennik pisze, że decyzja eurogrupy, by w zamian za pakiet ratunkowy dla Cypru obłożyć wszystkie depozyty bankowe w tym kraju podatkiem, _ może wywołać długotrwałe szkody dla zaufania do systemu bankowego w strefie euro _.

_ Liderzy kraju mają teraz szansę zmienić to porozumienie i powinni to zrobić _ - apeluje gazeta.

_ New York Times _ apeluje o ochronę mniejszych depozytów o wartości poniżej 100 tys. euro, które według pierwotnego planu miały być opodatkowane w wysokości 6,75 proc.

_ Jakikolwiek podatek nałożony na małe depozyty byłby okropnym precedensem. Ludzie oszczędzający w innych krajach, takich jak Włochy, Hiszpania i Grecja, mają teraz usprawiedliwione obawy, że ich depozyty też pewnego dnia zostaną ogołocone _ - pisze _ NYT _. Przekonuje, że choć europejscy liderzy zastrzegali, że warunki planu dla Cypru były jednorazowym posunięciem, to plan jest zachętą dla obywateli państw zagrożonych kryzysem do wyciągania oszczędności z narodowych banków lub przelewania ich do innych państw.

Co innego duże depozyty - ocenia gazeta. Jej zdaniem opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. euro _ nie będzie mieć takiego efektu domina dla zaufania _ do banków w eurolandzie.

_ Ogromna część z tych depozytów należy do rosyjskich biznesmenów, wielu z nich, jak donosiły media, prało brudne pieniądze w cypryjskich bankach. Ci wyrafinowani inwestorzy byli świadomi ryzyka, jakie podejmują, lokując pieniądze na zagranicznych kontach na Cyprze, i Cypr nie powinien próbować ich chronić kosztem lokalnych właścicieli depozytów _ - apeluje _ NYT _.

Cypr został zobowiązany przez partnerów w UE do zebrania z podatku od depozytów 5,8 mld euro jako warunek uzyskania pakietu ratunkowego wartości 10 mld euro od eurolandu i Międzynarodowego Fundusz Walutowego. Ale po ogromnych kontrowersjach, jakie wywołały te warunki, eurogrupa dała w poniedziałek władzom wyspy swobodę co do wysokości opodatkowania konkretnych depozytów, byle została zebrana kwota 5,8 mld.

Głosowanie na temat kontrowersyjnej ustawy ma się odbyć w cypryjskim parlamencie jeszcze we wtorek. Nie można jednak wykluczyć, że zostanie ponownie przełożone.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin broni rosyjskich oszczędności na Cyprze? Prezydent Rosji skrytykował planowane przez Cypr opodatkowanie wkładów bankowych, nazywając je _ nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym _.
Cypr zmienia decyzję w sprawie podatku Rząd złożył w parlamencie projekt ustawy o jednorazowym podatku od depozytów, wyłączając z tego podatku depozyty do...
To uderzy w polskie firmy. Już nie uciekną Depozyty powyżej 100 tysięcy euro mają zostać obarczone jednorazową 10 procentową daniną, powyżej 500 tysięcy euro - 15 procentową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)