Notowania

Nadwyżka w budżecie Niemiec może wynieść 14 mld euro. Merkel nie musi pożyczać na uchodźców

Niemcy będą miały prawie 7 mld euro na uchodźców i drugie tyle na zwrot podatków. W budżecie niespodziewanie zanosi się na nadwyżkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)
Kanclerz Angela Merkel dała się poznać, jako zwolenniczka otwartej na uchodźców Europy

Z szacunków niemieckiego ministerstwa finansów wynika, że w tegorocznym budżecie może powstać nadwyżka w wysokości 14 mld euro - poinformował w sobotę tygodnik "Der Spiegel". Do tej pory mowa była jedynie o zrównoważonym budżecie bez zaciągania nowych długów.

Gdyby taka nadwyżka rzeczywiście powstała, minister finansów mógłby pokryć z niej koszty utrzymania uchodźców w wysokości 6,7 mld euro oraz zwrot podatku od paliwa jądrowego dla koncernów energetycznych w wysokości ponad 7 mld euro. I to bez konieczności sięgania po rezerwy finansowe.

Zobacz też: Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

Fundusz dla uchodźców w wysokości 20 mld euro nie został do tej pory naruszony. Rząd Angeli Merkel utworzył go w 2015 roku w związku z masowym napływem uchodźców do Niemiec. Zgromadzone środki miały stanowić rezerwę na wypadek dalszego wzrostu liczby migrantów, co jednak nie nastąpiło. W 2015 roku do Niemiec przyjechało 890 tys. obcokrajowców zamierzających zabiegać o azyl.

Władze Niemiec postanowiły na początku listopada, że będą przyjmować do 200 tys. uchodźców rocznie,o czym pisaliśmy w money.pl. Zostało to bardzo dobrze przyjęte przez Brukselę.

- Komisja Europejska uważa za fakt niezwykle pozytywny, że kraj, który już przyjął ponad milion uchodźców, wykazuje gotowość do przyjęcia dalszych 200 tys. rocznie - rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Tymczasem - jak wynika z przyjętego niedawno przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego stanowiska - kraje Wspólnoty, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych

Przyczyną lepszej niż spodziewana sytuacji finansowej Niemiec są rosnące wpływy podatkowe - wyższe od oczekiwanych ze względu na szybszy wzrost gospodarczy.

Niemieckie instytuty ekonomiczne spodziewają się obecnie, że krajowa gospodarka wzrośnie w 2017 r. o 1,9 proc. Wcześniej przepowiadano wzrost PKB o 1,5 proc.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Tagi: świat, niemcy, finanse, budżet, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2017

leonSkoro mają nadwyżkę ,to nie będzie żadnego problemu z wypłaceniem Polsce NALEŻNEGO nam od 72 lat odszkodowania ,nie mówiąc już o zwrocie zrabowanych … Czytaj całość

29-10-2017

Gabi22MAKRELA TO CZERWONA RZZYDÓWKA KTÓRA BUDUJE OKRĘTY ATOMOWE DLA IZRAELA. JEJ PLAN DZIAŁANIA JEST OCZYWISTY I NAPEWNO NIE CHCE DOBRZE DLA NIEMCÓW I NAS … Czytaj całość

29-10-2017

MisioNiech zbierają na rachunek za zniszczenie warszawy...

Rozwiń komentarze (96)