Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Nadwyżka w budżecie Niemiec może wynieść 14 mld euro. Merkel nie musi pożyczać na uchodźców

96
Podziel się:

Niemcy będą miały prawie 7 mld euro na uchodźców i drugie tyle na zwrot podatków. W budżecie niespodziewanie zanosi się na nadwyżkę.

Kanclerz Angela Merkel dała się poznać, jako zwolenniczka otwartej na uchodźców Europy
Kanclerz Angela Merkel dała się poznać, jako zwolenniczka otwartej na uchodźców Europy (REUTERS)

Z szacunków niemieckiego ministerstwa finansów wynika, że w tegorocznym budżecie może powstać nadwyżka w wysokości 14 mld euro - poinformował w sobotę tygodnik "Der Spiegel". Do tej pory mowa była jedynie o zrównoważonym budżecie bez zaciągania nowych długów.

Gdyby taka nadwyżka rzeczywiście powstała, minister finansów mógłby pokryć z niej koszty utrzymania uchodźców w wysokości 6,7 mld euro oraz zwrot podatku od paliwa jądrowego dla koncernów energetycznych w wysokości ponad 7 mld euro. I to bez konieczności sięgania po rezerwy finansowe.

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

Fundusz dla uchodźców w wysokości 20 mld euro nie został do tej pory naruszony. Rząd Angeli Merkel utworzył go w 2015 roku w związku z masowym napływem uchodźców do Niemiec. Zgromadzone środki miały stanowić rezerwę na wypadek dalszego wzrostu liczby migrantów, co jednak nie nastąpiło. W 2015 roku do Niemiec przyjechało 890 tys. obcokrajowców zamierzających zabiegać o azyl.

Władze Niemiec postanowiły na początku listopada, że będą przyjmować do 200 tys. uchodźców rocznie,o czym pisaliśmy w money.pl. Zostało to bardzo dobrze przyjęte przez Brukselę.

- Komisja Europejska uważa za fakt niezwykle pozytywny, że kraj, który już przyjął ponad milion uchodźców, wykazuje gotowość do przyjęcia dalszych 200 tys. rocznie - rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Tymczasem - jak wynika z przyjętego niedawno przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego stanowiska - kraje Wspólnoty, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych

Przyczyną lepszej niż spodziewana sytuacji finansowej Niemiec są rosnące wpływy podatkowe - wyższe od oczekiwanych ze względu na szybszy wzrost gospodarczy.

Niemieckie instytuty ekonomiczne spodziewają się obecnie, że krajowa gospodarka wzrośnie w 2017 r. o 1,9 proc. Wcześniej przepowiadano wzrost PKB o 1,5 proc.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(96)
kgb
5 lata temu
dla uchodźców są pieniądze, dla Polski za reparacje wojenne nie ma - ot bratni sąsiad domaga się Prus Wschodnich i zapłaty za majątki wysiedlonych, przecież Gdańsk, Wrocław Poznań i Szczecin zawsze należały do UE ops przepraszam do niemiec
M S
5 lata temu
Polska juz dawno otrzymala reparacje od Niemiec to Prusy wschodnie i zachodnie ziemie jesli maja byc reparacje to Niemcy maja prawo domagac sie zwrotu ziem i zaplate za majatki Niemcow wypedzonych to jest druga strona medalu
MarK
5 lata temu
No to niech płacą za zbrodnie niemieckie z czasów II wojny Światowej. Najwyższa Pora !!
Hmmm
5 lata temu
Ma z czego zwrócić za zbrodnie hitlerowskie.
Ky
5 lata temu
To niech wszystkich do siebie zaprosi na darmowe utrzymanie .i ze 2 miliony Polaków też by się znalazło na darmowe utrzymanie chętnie
...
Następna strona