Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Najgorsze nastroje w Niemczech od sześciu lat. To groźne dla polskiej gospodarki

30
Podziel się

Jeden z najważniejszych wskaźników koniunktury w niemieckiej gospodarce spadł do poziomu niewidzianego od września 2012 roku. Niższa była produkcja i eksport w kwietniu. Polska gospodarka może na tym ucierpieć.

Angela Merkel za swoich rządów miała już cztery takie przesilenia w gospodarce
Angela Merkel za swoich rządów miała już cztery takie przesilenia w gospodarce (Agencja Gazeta / Adam Stępień)
bDIboDEB

Wskaźnik instytutu ZEW, czyli bardzo prestiżowy indeks, obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej spadł w czerwcu o 7,9 pkt. i wyniósł -16,1 pkt. To najsłabszy wynik od prawie sześciu lat. Gdy odnotowano takie poziomy ostatnio, czyli we wrześniu 2012 r., był zwiastunem spadku PKB przez dwa kwartały. Jeszcze wcześniej tak złe dane pojawiały się podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Indeks nastrojów ekonomicznych ZEW

Co więcej, to dużo gorszy odczyt, niż prognozowali ekonomiści. Średnia prognoz rynkowych wynosiła -13 pkt.

bDIboDED

Ta informacja pojawia się wkrótce po słabych danych z kwietnia o eksporcie (spadek o 0,3 proc. rdr), produkcji przemysłowej (-1 proc. rdr) i zamówień fabryk (-2,5 proc. rdr).

Zobacz także: Zobacz też: Niemcy coraz bardziej islamskie. Paweł Lisicki demaskuje retorykę kraju

Jednocześnie rósł import o 2,2 proc. i tu trzeba zaznaczyć, że m.in. z Polski. Tempo wzrostu naszego eksportu do Niemiec wynosiło w pierwszych czterech miesiącach aż 6,8 proc. licząc w euro do średnio 4,9 mld euro miesięcznie. Udział zachodniego sąsiada w naszym eksporcie wynosi już 27,9 proc.

bDIboDEJ

Wysoka proporcja może cieszyć, bo skutecznie zaistnieliśmy na dużym i wymagającym rynku, ale może też być zagrożeniem. Wiele firm w Polsce działa jako podwykonawcy dla niemieckich producentów. Jeśli oni nie wyprodukują i nie wyeksportują, to nie wyprodukujemy też i my. Za tym może iść mniejsze zapotrzebowanie na pracowników.

Przyszłość w czarnych barwach

Wskaźnik ocen bieżących warunków gospodarczych w Niemczech spadł o 6,8 pkt. do 80,6 pkt. Oczekiwania dotyczące przyszłości gospodarki całej strefy euro spadły o 15 pkt. do -12,6 pkt., zaś wskaźnik ocen bieżących spadł o 16,2 pkt. do 39,9 pkt.

Wskaźnik obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej. Indeks ZEW publikowany jest od 1991 roku. Powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej.

bDIboDEK

Oceniają oni jak w najbliższych sześciu miesiącach będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza. Jego wartość wyraża różnicę pomiędzy pozytywnymi, a negatywnymi oczekiwaniami. Może się ona wahać w przedziale do -100 do +100 pkt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIboDFe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
qwerty
3 lata temu
Niemożliwe. Money się pomylił. Przecież Niemcy w ostatnim czasie przyjęli tylu lekarzy, inżynierów, prawników i budowniczych statków kosmicznych.
Fakt nie do u...
3 lata temu
Polska gospodarka ???? raczej Niemiecka gospodarka na terenie polski !...Niemieckie firmy ! bo polskich wogole nie ma.
Adolf
3 lata temu
Czyżby polacy wracali do kraju i nie ma komu koniunktury niemieckiej ciągnąć
bDIboDFf
ze co ?
3 lata temu
Polska wstrzymuje oddech ? obawa ze Niemieckie firmy beda zwalniac w Polsce ? i co zrobic z bezrobotnymi polakami ?
Soros
3 lata temu
Trzeba przyjąć jeszcze więcej emigrantów i wtedy wskaźniki się POprawią !!!
...
Następna strona