Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hymn
08.12.2010 06:00

Niemcy chcieli tantiemy za hymn Turków

Tureccy ministrowie postanowili jednak nacjonalizować utwór i unikną opłat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

*Turcja poczuła się zmuszona do znacjonalizowania swego hymnu narodowego, aby uniknąć płacenia tantiem niemieckiemu stowarzyszeniu praw autorskich. *

Problem pojawił się 23 kwietnia 2007 roku, kiedy pewna turecka szkoła w Niemczech postanowiła zorganizować obchody przypadającego w tym dniu Święta Niepodległości i Dnia Dziecka. Była muzyka, tańce, grano Marsza Niepodległości - hymn narodowy republiki ustanowionej przez Mustafę Kemala Ataturka.

Niemieckie stowarzyszenie praw autorskich GEMA zajęło się zbadaniem, jakie utwory wykonywano w tureckiej szkole. Po trzech latach stwierdziło, że niektóre z nich podlegają ochronie praw autorskich, w związku z czym szkoła powinna uiścić odpowiednie opłaty. Na liście tych utworów znalazł się turecki hymn narodowy.

Tekst Marsza Niepodległości napisał w 1921 roku, dwa lata przed ustanowieniem republiki, poeta Mehmet Akif Ersoy (1873-1936). Nową muzykę do tekstu skomponował w 1930 roku Zeki Ungor - i to prawa do jego twórczości należą do Niemców. W większości krajów europejskich prawo własności intelektualnej postanawia, że prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora. Oznacza to, że prawa do muzyki do hymnu nadal obowiązują, ponieważ Ungor zmarł w 1958 r.

Konieczność płacenia tantiem za wykonanie własnego hymnu narodowego w obcym kraju wywołała w Turcji burzliwą dyskusję. Premier Recep Tayyip Erdogan od wielu tygodni poszukiwał rozwiązania tej kwestii. Ostatecznie turecka Rada Ministrów postanowiła znacjonalizować tekst i muzykę hymnu. Odtąd - oświadczył we wtorek rząd - Marsz Niepodległości będzie własnością wszystkich Turków.

Rzecznik rządu tureckiego Cemil Cicek skrytykował niemieckie stowarzyszenie praw autorskich za próbę wyciągania korzyści z tureckiego hymnu narodowego. _ - Niektórym przychodzą do głowy pomysły, których by sam diabeł nie wydumał _ - powiedział rzecznik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t113766.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;niemiec;zacheca;turkow;by;weszli;do;unii,136,0,695432.html) Prezydent Niemiec zachęca Turków, by weszli do Unii Christian Wulff przemawiał dziś w tureckim parlamencie. Obiecał uczciwe negocjacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t102619.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;zly;na;francje;i;niemcy;za;turcje,54,0,648758.html) Cameron zły na Francję i Niemcy za Turcję Premier Wielkiej Brytanii chciałby, by Turcja została przyjęta do Unii Europejskiej.
Tagi: hymn, turcja, tantiemy, opłaty, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz