Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy dementują pogłoski na temat losów wspólnoty walutowej

0
Podziel się:

Wcześniej szef Komisji Europejskiej ostrzegał, że PKB Niemiec może skurczyć się nawet o 3 proc.

Niemcy dementują pogłoski na temat losów wspólnoty walutowej
(PAP/EPA)
bEUNJSad

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zdementowała dziś spekulacje mediów, jakoby w Berlinie rozważano ewentualność zmniejszenia strefy euro.

_ - Niemcy mają jeden jedyny cel: Ustabilizować strefę euro w jej obecnej formie, wzmocnić jej konkurencyjność i posunąć naprzód konsolidację budżetów _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rumunii Trajanem Basescu.

_ - Mocno wierzymy w to, że strefa euro w pełni odzyska wiarygodność, dla każdego kraju członkowskiego _ - dodała.

bEUNJSaf

Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył za pośrednictwem portalu Twitter: _ Doniesienia, jakoby Niemcy rozważały plany dotyczące zmniejszonej strefy euro, są nieprawdziwe _.

Wczoraj agencja Reutera poinformowała, powołując się na źródła w Brukseli, że Niemcy i Francja dyskutują nad planem radykalnego przekształcenia Unii Europejskiej, zakładającym stworzenie bardziej zintegrowanej i ewentualnie mniejszej strefy euro. Według tych doniesień pod uwagę brana jest możliwość, że jeden lub więcej krajów opuści strefę euro, podczas gdy pozostałe wzmocnią współpracę, w tym w sferze podatków i polityki finansowej.

Wczoraj wieczorem w Berlinie przed podziałem UE na strefę euro i pozostałe państwa przestrzegał szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Jak powiedział, _ podzielona UE nie będzie funkcjonować _, a unijny traktat _ nie definiuje strefy euro jako czegoś odrębnego od Unii Europejskiej _.

_ - Szacuje się, że niemiecki produkt krajowy brutto skurczyłby się o 3 proc. i znikłoby milion miejsc pracy, gdyby strefa euro zmniejszyła się do kilku krajów. Byłoby to ryzyko dla dobrobytu przyszłego pokolenia _ - powiedział Barroso.

bEUNJSal
Czytaj więcej o problemach strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;przyjela;decyzje;do;wiadomosci;papandreu;niech;sie;tlumaczy,228,0,956388.html) Merkel zrozumiała. Niech się Grek tłumaczy Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że oczekuje od greckiego rządu jasności w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t176521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ich;decyzje;moga;i;ciebie;drogo;kosztowac,228,0,945380.html) Ich decyzje mogą i Ciebie drogo kosztować Gra toczy się o 2 biliony euro. Czy to wystarczy, żeby uratować unię walutową?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t157486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bankructwo;grecji;jest;nieuchronne,227,0,924131.html) Bankructwo Grecji jest nieuchronne Zdaniem ekonomistów takiego kroku nie uda się uniknąć. Spowoduje to wstrząs na rynkach.
bEUNJSaG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)