Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy europejskimi biedakami?

0
Podziel się:

Większy majątek od przeciętnego Niemca zgromadził mieszkaniec Hiszpanii, a nawet Cypru - wynika z raportu EBC.

Niemcy europejskimi biedakami?
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Niemcy są jednym z biedniejszych społeczeństw w strefie euro - tak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Banku Centralnego. Większy majątek od przeciętnego Niemca zgromadził mieszkaniec Hiszpanii, a nawet Cypru. Komentatorzy zalecają jednak ostrożność przy interpretacji raportu.

Według Europejskiego Banku Centralnego mieszkańcy pogrążonego w kryzysie południa Europy są od nich o wiele bogatsi. Średni majątek przeciętnego greckiego gospodarstwa domowego szacuje się na ponad 100 tys. euro. To dwa razy więcej niż niemieckiego. To skandal, że informacje te ujawniono dopiero po zamknięciu sprawy pomocy dla Cypru - czytamy w konserwatywnym dzienniku _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Komentatorzy w innych prasowych tytułach, m.in w tygodniu _ Der Spiegel _ studzą jednak emocje i krytykują sposób opracowania raportu. Wątpliwości budzi choćby pomysł na porównywanie gospodarstw domowych w Niemczech i krajach południa. W Niemczech pod jednym dachem mieszka zazwyczaj mniej osób, niż we Włoszech czy Hiszpanii.

Porównanie majątku przeciętnego obywatela zapewne dałoby inny wynik. Problemem jest także aktualność przedstawionych danych. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów przed kryzysem.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie nowy plan reform gospodarczych Premier Hiszpanii Mariano Rajoy bronił dzisiaj w hiszpańskim parlamencie reform przeprowadzonych przez jego rząd przed zarzutami KE, która zaapelowała do Madrytu o przedstawienie programu reform, wyrażając zaniepokojenie stanem hiszpańskiej gospodarki.
Mimo kryzysu, nadal chcą euro Tylko 27 proc. respondentów chciałoby powrotu do dawnego środka płatniczego - niemieckiej marki - informuje gazeta Handelsblatt.
To jego najbardziej obawia się Merkel Unia bankowa, bezwarunkowa pomoc dla Grecji, pomoc socjalna dla biedniejszych?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)