Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Grecja musi wdrożyć reformy

0
Podziel się:

Niemiecki minister finansów wziął udział w poświęconej strefie euro debacie Bundestagu.

Niemcy: Grecja musi wdrożyć reformy
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bFdFrcLF

Bez tego kolejna transza pomocy finansowej w ramach pakietu ratunkowego dla tego kraju nie zostanie wypłacona - oświadczył niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

_ - Bez energicznych reform w krajach dotkniętych kryzysem, każda pomoc będzie mijać się z celem _ - powiedział Schaeuble podczas debaty w Bundestagu nad projektem budżetu na 2012 rok.

Jak dodał, _ zdecydowane cięcia _ w celu ograniczenia deficytu budżetowego oraz poprawy pozycji konkurencyjnej są _ nieuniknione _, choć wiążą się z ostrymi sporami politycznymi.

bFdFrcLH

Minister przypomniał, że - zgodnie z zasadami programów ratunkowych dla zadłużonych państw strefy euro - wypłata kolejnych transz wsparcia może nastąpić dopiero, gdy eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego (tzw. trojka) potwierdzą, iż warunki udzielenia pomocy zostały spełnione.

_ - Nie ma tu pola do manewru. Aktualnie z taką sytuacją mamy do czynienia w Grecji - powiedział Schaeuble. - "Trojka" musi wydać pozytywną opinię. W przeciwnym razie następna transza pomocy dla Grecji nie może zostać wypłacona. Grecy muszą to wiedzieć _.

2 września eksperci trojki przerwali wizytę w Atenach i przegląd programu greckich reform. Do końca obecnego tygodnia Grecja ma przedstawić nowe propozycje oszczędności i dostarczyć plan budżetu na 2012 rok. Według mediów Grecy nie realizują uzgodnionych z wierzycielami oszczędności, planu uszczuplenia administracji oraz programu prywatyzacji. Ministerstwo finansów w Atenach prognozuje, że gospodarka kraju skurczy się w tym roku o około 5 proc.

Dzisiaj Schaeuble ponownie odrzucił też propozycję wprowadzenia wspólnych obligacji strefy euro, za czym opowiada się m.in. niemiecka opozycja. - _ Euroobligacje bez zmian instytucjonalnych byłyby w najlepszym razie źle rozumianą solidarnością. Euro straciłoby swoją wiarygodność jako stabilna waluta _ - podkreślił.

bFdFrcLN

Opowiedział się też za pogłębieniem integracji europejskiej. - _ Musimy w Europie pójść naprzód. W przeciwnym razie zostaniemy w tyle _ - dodał.

Schaeuble przekonywał też w Bundestagu do poparcia uzgodnionej na lipcowym szczycie strefy euro reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), przeznaczonego na pomoc zadłużonym państwom obszaru wspólnej waluty oraz planów ustanowienia w 2013 roku stałego Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM).

_ - Trzeba rozszerzyć instrumenty, jakimi dysponuje EFSF, byśmy mogli zawczasu przeciwdziałać niebezpieczeństwu rozprzestrzenienia się kryzysu, szczególnie w sektorze bankowym _ - powiedział.

_ - Musimy bronić euro w naszym własnym i we wspólnym interesie _ - dodał minister i zapewnił, że _ euro jest i było stabilną walutą _, a Niemcy należą do krajów, które w największym stopniu skorzystały na pozytywnych impulsach dla gospodarki dzięki wprowadzeniu euro.

bFdFrcLO

Bundestag ma głosować nad wzmocnieniem EFSF 29 września. Opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni chcą głosować za reformą funduszu, ale część posłów chadecko-liberalnej koalicji zapowiada, że jej nie poprze, bo nie wierzy w skuteczność EFSF i obawia się wysokich kosztów ratowania niesolidnych państw.

W poniedziałek w próbnych głosowaniach frakcji CDU/CSU i FDP przeciw było w sumie 14 posłów, a 11 wstrzymało się od głosu. Koalicja ma w Bundestagu tylko 19 głosów więcej, niż frakcje opozycyjne. Jeśli reforma EFSF nie uzyska poparcia większości koalicyjnej, byłby to poważny cios dla kanclerz Angeli Merkel, a opozycja zażąda zapewne rozpisania nowych wyborów.

bFdFrcLP

Według Schaeublego w czasie turbulencji finansowych i gospodarczych na świecie Niemcy muszą pozostać _ kotwicą stabilności i lokomotywą wzrostu w Europie _. Temu służyć ma projekt budżetu na 2012 rok i planu finansów państwa do 2015 roku. Projekt zakłada, że w przyszłym roku wydatki niemieckiego państwa wyniosą 306 mld euro. To o 200 mln euro albo 0,07 proc. więcej niż w budżecie na 2011 rok. W kolejnych latach wydatki będą rosły średnio o 0,7 proc.

Na 2012 rok zaplanowano nowe zadłużenie w wysokości 27,2 mld euro, a w 2015 roku rząd zamierza zaciągnąć jedynie 14,7 mld euro nowych kredytów. Wpływy z podatków mają wynieść 229,2 mld euro w przyszłym roku i wzrosnąć do 275,7 mld w 2015 roku.

Czytaj więcej na temat problemów z Grecją
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t40511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;pomoc;dla;strefy;euro;w;trybunale,127,0,866175.html) Niemcy: Pomoc dla strefy euro w Trybunale Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe rozpatruje skargę przeciwko unijnym programom ratunkowym dla Grecji oraz innych krajów strefy euro, borykających się z kryzysem zadłużenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;merkel;przeciwna;wyjsciu;grecji;ze;strefy;euro,150,0,903574.html) Grecja bez euro? Merkel uspokaja kolegów Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;zarzucil;niemcom;egoizm;i;brak;solidarnosci,12,0,877836.html) Ostre wypowiedzi Sarkozy'ego o Niemcach Według francuskiego tygodnika satyrycznego _ Le Canarde Enchaine _ prezydent Nicolas Sarkozy zarzucił Niemcom, że postępują egoistycznie i niesolidarnie w obliczu kryzysu zadłużenia w strefie euro.
bFdFrcMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)