Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy mają pomysły dla Grecji. Chcą instytucji decydującej za Ateny

0
Podziel się:

Propozycja wzmocnienia kontroli budżetu Grecji to tylko jeden z omawianych przez eurogrupę pomysłów, a dyskusja odbywa się raczej na poziomie abstrakcji niż konkretów - poinformował rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Kotthaus.

Niemcy mają pomysły dla Grecji. Chcą instytucji decydującej za Ateny
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Propozycja wzmocnienia kontroli budżetu Grecji to tylko jeden z omawianych przez eurogrupę pomysłów, a dyskusja odbywa się raczej _ na poziomie abstrakcji _ niż konkretów - poinformował rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Kotthaus.

_ - W eurogrupie trwają dyskusje, jak postępować z państwami, które przez określony czas nie są w stanie wypełnić wynikających z uzgodnień zobowiązań. Aktualnie jest jeden kraj, który - jak się wydaje - ma trudności z realizacją przyjętych programów reform. Chodzi o Grecję _ - powiedział Kotthaus na konferencji prasowej w Berlinie.

Jak wyjaśnił, rozważania te dotyczą m.in. możliwości _ wzmocnienia kontroli _ nad realizacją przez Grecję programu oszczędności; postępy greckich reform stale nadzoruje tzw. trojka, czyli misja ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

_ - Być może sens miałoby powołanie dodatkowej instytucji, która miałaby nie tylko uprawnienia związane z nadzorem, ale i kompetencje decyzyjne _ - dodał Kotthaus. Zastrzegł jednak, że używane przez media w tym kontekście pojęcie _ komisarza nadzoru budżetowego _ dla Grecji _ jest mylące _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/93/177245.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;na;skraju;bankructwa;umorza;dlugi,70,0,1009734.html) *Umorzą długi Grecji? To szantaż Niemiec * Jeśli sektor prywatny nie zgodzi się na ustępstwa, władze w Atenach nie będą mogły dostać kolejnego kredytu.

Według Kotthausa jednym z omawianych pomysłów jest również możliwość wprowadzenia do krajowego prawa reguł, które zobowiązałyby Ateny do spłacenia swoich długów przed skierowaniem pieniędzy na zwykłe rządowe wydatki.

O przedstawionych przez Niemcy propozycjach wzmocnienia kontroli nad greckim budżetem napisał w sobotę brytyjski dziennik _ Financial Times _. Według tych propozycji unijny organ kontrolny miałby prawo wetować większe wydatki greckiego budżetu, a Ateny miałyby ustawowo zobowiązać się do przeznaczania wpływów budżetowych w pierwszej kolejności na spłatę długów. Wzmocniony nadzór nad budżetem zagrożonej plajtą Grecji byłby warunkiem udzielenia temu państwu dalszej pomocy finansowej.

Niemieckie propozycje zirytowały rząd w Atenach. Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos oświadczył, że realizacja tych pomysłów zmusiłaby jego kraj do wybierania między _ pomocą finansową _ a _ godnością narodową _.

_ FT _ przytacza słowa Wenizelosa, według którego propozycja powołania unijnego _ komisarza budżetowego _ z prawem wetowania greckich podatków i decyzji wydatkowych _ nie bierze pod uwagę pewnych ważnych historycznych lekcji _. Minister dodał, że unijni pożyczkodawcy już dysponują wystarczającymi narzędziami kontroli.

Według _ Financial Timesa _ niemiecki pomysł nie ma wielkich szans na realizację._ - Niemcy, owszem, mają duże wpływy, ale ta propozycja idzie nieco poza granice, w jakich pozostałe kraje mogłyby ją poprzeć _ - powiedział _ FT _ jeden z unijnych polityków uczestniczących w dyskusjach. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ostrzegł w rozmowie z _ Wall Street Journal _, że Grecja nie dostanie żadnych pieniędzy od strefy euro, jeśli nie wdroży zapowiadanych reform. Drugi od 2010 roku pakiet ratunkowy UE i MFW dla Grecji opiewa na 130 miliardów euro.

Porozumienie w sprawie nowego pakietu pomocy jest niezbędne dla sfinansowania wykupu greckich obligacji wartości około 14,4 mld euro, których wymagalność przypada na 20 marca.

O pomocy dla Grecji czytaj w Money.pl
Pomysł dla Grecji. " To chora wyobraźnia" Radykalny plan został rozesłany do ministrów finansów krajów strefy euro.
Bez nowych cięć nie dostaną pomocy UE i MFW Są one warunkiem otrzymania dalszej pomocy od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Umorzą długi Grecji? Są pierwsze doniesienia Informacje o możliwości umorzenia przez banki nawet 70 procent greckiego długu potwierdziły niektóre instytucje finansowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)