Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy nie chcą dokładać do ratowania euro

0
Podziel się:

Minister finansów: Dyskusja na ten temat wpływa tylko na niepewność rynków.

Niemcy nie chcą dokładać do ratowania euro
(photo-service.europarl.europa.eu)

Dyskusja na temat zwiększenia funduszu dla ratowania państw strefy euro jest obecnie zbędna i wpływa na niepewność rynków - ocenił w Berlinie minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

_ - Jeśli rozpoczyna się debatę o zwiększeniu funduszu w chwili, gdy wykorzystano jedynie około 10 proc. z obecnej kwoty i choć kraje - o których się spekuluje - zaprzeczają, by chciały prosić o pomoc, to i tak powstaje wrażenie, że jednak oczekujemy, iż ktoś skorzysta z tego funduszu _ - powiedział Schaeuble na spotkaniu z zagraniczną prasą.

Według niego do marca kraje UE powinny przyjąć nowy, _ kompleksowy pakiet _ dotyczący przeciwdziałania kryzysowi zadłużenia w strefie euro, w tym architektury przyszłego stałego europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, który pozwoli na wspieranie państw strefy wspólnej waluty.

_ Byłoby niezbyt mądrze, gdybyśmy w okresie do marca jeszcze wzmagali niepewność poprzez przedstawianie coraz to kolejnych propozycji i publiczne ich komentowanie (...) Budziłoby to wrażenie, że jesteśmy zupełnie skłóceni, co nie jest prawdą _ - dodał Schaeuble.

Jak dodał, bardziej zrozumiała byłaby dyskusja o tym, jak zapewnić, aby cała obecna kwota funduszu - 750 mld euro - była faktycznie do dyspozycji.

W środę Komisja Europejska opowiedziała się za zwiększeniem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, utworzonego wiosną ubiegłego roku dla wsparcia tych państw strefy euro, które tracą zaufanie kredytodawców. Na EFSF składa się 440 mld euro gwarancji państw strefy wspólnej waluty, do czego należy doliczyć 60 mld euro kredytów gwarantowanych unijnym budżetem i 250 mld euro wsparcia z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Faktycznie EFSF jest w stanie pożyczyć tylko 250 mld euro z uwagi na konieczność zatrzymania reszty jako depozytu, pozwalającego mu uzyskać odpowiednio korzystny poziom ratingu.

KE obawia się, że fundusz okazałby się niewystarczający, gdyby po Irlandii wsparcia potrzebowały także borykające się z kłopotami Portugalia, Hiszpania i Belgia.

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)