Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rząd przyjął projekt ustawy dyscyplinującej banki

0
Podziel się:

Ustawa ma zapobiec prowadzeniu przez bankowych menedżerów ryzykownych operacji finansowych, mogących narazić bank na upadek.

Niemcy: Rząd przyjął projekt ustawy dyscyplinującej banki
(Maciej Goclon/East News)

Ustawa ma zapobiec prowadzeniu przez bankowych menedżerów ryzykownych operacji finansowych, mogących narazić bank na upadek. W przypadku ciężkich przewinień będą groziły im kary do pięciu lat więzienia.

Nowe przepisy zobowiązują ponadto duże banki do oddzielenia klasycznych usług bankowych dla klientów indywidualnych od związanej z większym ryzykiem działalności inwestycyjnej, by w ten sposób lepiej chronić właścicieli kont przed ewentualną utratą oszczędności.

Minister finansów Wolfgang Schaeuble wyjaśnił, że w grę wchodzi 10 do 12 największych banków. Nie wymienił jednak żadnych konkretnych nazw.

Banki, które ze względu na wysokość aktywów mogłyby w razie bankructwa zagrozić całemu systemu bankowemu, muszą zawczasu opracować własne plany restrukturyzacji - tzw. testamenty bankowe.

Autorzy projektu kierowali się wytycznymi opracowanymi grupę ekspertów UE. Chociaż dyskusja na szczeblu unijnym nie została jeszcze zakończona, Niemcy postanowiły już teraz wdrożyć przepisy.

_ - Dyskusje w UE mogą trwać jeszcze latami; Niemcy wyszły przed szereg, chcąc przyśpieszyć prace w UE _ - wyjaśnił Schaeuble.

Niemiecki minister finansów wyraził nadzieję, że ustawa bankowa przejdzie przez parlament jeszcze przed przerwą wakacyjną - do końca czerwca. Zaapelował do opozycji o poparcie projektu. Po uchwaleniu przez Bundestag ustawa będzie musiała uzyskać aprobatę drugiej izby, Bundesratu, gdzie opozycyjne partie SPD i Zieloni dysponują większością pozwalającą im na wstrzymanie każdej inicjatywy rządowej.

Organizacje bankowe w Niemczech zareagowały sceptycznie na projekt ustawy, ostrzegając przed nadmiernym regulowaniem rynku usług finansowych i forsowaniem przez rząd narodowych rozwiązań, bez uzgodnienia w innymi krajami. Federalny Związek Niemieckich Banków nazwał projekt _ niewłaściwą drogą _, która może osłabić niemiecki system bankowy.

Czytaj więcej w Money.pl
6 tysięcy osób straci pracę. W banku - Dokładna skala zwolnień zostanie ustalona podczas negocjacji z gremiami pracobiorców - podała w czwartek agencja dpa. Rozmowy mają odbyć się w lutym.
Zuchwały napad w Niemczech. Rabusie... W Berlinie złodzieje wykopali 30-metrowy tunel, którym dostali się do filii jednego z banków.
Zrezygnował z miliona funtów Rezygnują z milionowych nagród bo boją się nienawiści prostych ludzi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)