Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
02.03.2014 16:25

Niemcy: Steinmeier ostrzega przed nowym podziałem Europy

Eskalacja wydarzeń mogłaby mieć dramatyczne skutki i zniweczyłaby lata konstruktywnej współpracy nad poprawą bezpieczeństwa na starym kontynencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SPD in Niedersachsen/CC/Flickr)

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł dziś, że dalsza eskalacja wydarzeń na Ukrainie może ponownie podzielić Europę i zniweczyć lata współpracy. Ocenił, że uczestnicy konfliktu weszli na skrajnie niebezpieczną ścieżkę wzrostu napięcia.

_ - Wzywamy Rosję, by jak najszybciej zaprzestała wszelkich prób naruszania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy _ - oświadczył Steinmeier.

Szef niemieckiej dyplomacji ocenił, że świat wszedł na _ skrajnie niebezpieczną ścieżkę wzrostu napięcia _. _ Odwrót jest jeszcze możliwy. Jeszcze można zapobiec nowemu podziałowi Europy _ - podkreślił niemiecki polityk. Warunkiem tego jest jednak rezygnacja przez wszystkie osoby na odpowiedzialnych stanowiskach z posunięć, które mogłyby być odebrane jako prowokacja. Steinmeier ostrzegł, że eskalacja wydarzeń mogłaby mieć _ dramatyczne skutki _ i zniweczyłaby lata konstruktywnej współpracy nad poprawą bezpieczeństwa w Europie.

Niemiecki minister spraw zagranicznych zaznaczył, że Rosja nie ma prawa do użycia swego wojska na ukraińskim terytorium poza przypadkami ustalonymi w umowie o dzierżawie przez rosyjską Flotę Czarnomorską baz na Krymie.

Steinmeier zapewnił, że Niemcy wpływają na nowe ukraińskie władze w celu ochrony praw i interesów wszystkich Ukraińców, w tym szczególnie mniejszości z uwzględnieniem prawa do używania języka. Jego zdaniem Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wraz z wysokim komisarzem tej organizacji do spraw mniejszości narodowych mogą odegrać ważną rolę. Stanowisko to zajmuje obecnie Astrid Thors - fińska polityk narodowości szwedzkiej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: niemcy, steinmeier, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz