Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecki minister: Upadek Grecji to nie koniec świata

0
Podziel się:

W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu nie byłoby końcem świata.

Niemiecki minister: Upadek Grecji to nie koniec świata
(ec.europa.eu)
bFfHHGQB

W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu _ nie byłoby końcem świata _.

W rozmowie z tygodnikiem _ Die Zeit _ Ramsauer przyznał, że opuszczenie przez Grecję strefy wspólnej waluty byłoby na pewno ryzykowne i bolesne. _ - Ale nie byłby to koniec świata _ - powiedział. Jego partia, bawarska chadecja CSU domaga się stworzenia możliwości prawnych wykluczenia z eurolandu krajów notorycznie łamiących dyscyplinę budżetową.

Zdaniem polityka CSU próba uniknięcia bankructwa Grecji za wszelką cenę oznaczałaby konieczność _ dostarczania temu państwu pieniędzy, niezależnie od tego, czy coś tam się zmienia _.

bFfHHGQD

Ramsauer sceptycznie wypowiedział się również o planowanym stałym Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS), który miałby obowiązywać od połowy 2013 r. i służyć wsparciu zagrożonych kryzysem krajów strefy euro. - _ EMS narzuciłby nam częściowo zobowiązania płatnicze, nad którymi parlament nie miałby żadnej kontroli. To naruszyłoby fundamenty parlamentarnych uprawnień budżetowych _ - dodał.

Minister transportu jest drugim członkiem niemieckiego rządu, który wypowiedział się wbrew stanowisku kanclerz Angeli Merkel w sprawie ratowania Grecji. W poniedziałek wicekanclerz i minister gospodarki Philipp Roesler z koalicyjnej partii FDP ocenił, że kontrolowana niewypłacalność Grecji nie może być tematem tabu. Jego wypowiedź wywołała spore zamieszanie na rynkach.

Merkel stanowczo zareagowała na słowa swojego partnera koalicyjnego. _ Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. - Stawka jest bardzo wysoka. Dlatego każdy musi bardzo ostrożnie ważyć słowa. Nie potrzebujemy niepokojów na rynkach finansowych. Niepewność jest już wystarczająco duża _ - powiedziała we wtorek w wywiadzie dla radia RBB. Dodała, że za wszelką cenę należy zapobiec niekontrolowanej plajcie Grecji.

Jednak jeszcze tego samego dnia minister Roesler podtrzymał swoją opinię. _ - Odzyskanie (przez Grecję) wydajności gospodarczej jest niezbędne. W tej sprawie nie może być żadnych tematów tabu _ - oświadczył szef liberalnej FDP.

bFfHHGQJ

Opozycja zarzuca Roeslerowi, że usiłuje jedynie podreperować fatalne notowania swojej partii przed niedzielnymi wyborami regionalnymi w Berlinie. Według sondaży liberałowie nie wejdą do parlamentu Berlina, co będzie kolejną z rządu klęską wyborczą.

W środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zapewnił, że rząd jest zgodny co do metod i celów planów dotyczących wzmocnienia pozycji konkurencyjnej i stabilności strefy euro. Zaprzeczył również, jakoby obecny spór mógł doprowadzić do zerwania chadecko-liberalnej koalicji.

Niemcy pozwolą upaść Grecji? Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;ujawnia;co;mysli;o;plajcie;grecji,215,0,907991.html) Merkel ujawnia, czy pozwoli na plajtę Grecji Niemiecka kanclerz powiedziała co myśli o pomocy dla tego kraju i spekulacjach o wyjściu Aten z eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecki;ekspert;popiera;wyjscie;grecji;ze;strefy;euro,156,0,907676.html) Chce bankructwa Grecji. "Będzie taniej" W jego opinii restrukturyzacja greckiego długu nie uda się, jeśli kraj ten zostanie w unii walutowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;grecja;moze;opuscic;strefe;euro,90,0,907354.html) Nie będą trzymać Grecji na siłę. Może odejść Takiego rozwiązania nie wyklucza Christian Lindner, sekretarz generalny Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).
bFfHHGRe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)