Notowania

niepodległość szkocji
20.08.2014 06:58

Niepodległa Szkocja? Więc bez funta

Na pozostawienie Szkotom funta zgodziłoby się zaledwie 23 proc. Anglików.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zmeel/iStockphoto)

53 procent Anglików jest przeciwnych temu, by Szkocja utrzymała brytyjskiego funta, jeśli w referendum 18 września opowie się za niepodległością - wynika z sondażu. Na pozostawienie Szkotom funta zgodziłoby się 23 proc. Anglików.

W badaniu Future of England (ang. Przyszłość Anglii) 15 proc. ankietowanych nie było ani za, ani przeciw, a 9 procent wybrało odpowiedź _ nie wiem _.

Szef rządu Szkocji Alex Salmond, opowiadający się za niepodległością, proponuje utrzymanie unii monetarnej z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa: Anglią, Walią i Irlandią Północną. Nadzór nad unią sprawowałby Bank Anglii.

Jednak taki wariant kategorycznie odrzuca szef kampanii _ Better Together _ (ang. Razem Lepiej), opowiadającej się za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie - były minister finansów w rządzie Partii Pracy Alistair Darling.

_ Financial Times _ opierając się na sondażach podaje, że według stanu na 15 sierpnia 50 procent Szkotów opowiada się za pozostaniem w ramach Wielkiej Brytanii, 37 procent za niepodległością, a 12 procent wciąż jest niezdecydowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepodległa Szkocja? Referendum za miesiąc Na tym ostatnim etapie trwającej już dwa lata kampanii zwolennicy niepodległości i jej przeciwnicy jeszcze nasilą swoją agitację.
Szkoci wściekli na Brytyjczyków. Za UE Szef szkockiego rządu Alex Salmond oskarżył rząd brytyjski o prowadzenie kampanii przeciw niepodległości Szkocji.
Szkocja krytykuje Barroso za słowa o UE Wiceszefowa autonomicznego rządu Szkocji nazwała groteskowym ostrzeżenie przewodniczącego Komisji Europejskiej, według którego wejście Szkocji do UE może być bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.
Tagi: niepodległość szkocji, szkocja, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz