Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy podatek na Cyprze. Eurogrupa zgadza się na zmiany

0
Podziel się:

Kontrowersyjny podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania pakietu ratunkowego wysokości 10 mld euro.

Nowy podatek na Cyprze. Eurogrupa zgadza się na zmiany
(PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

Ministrowie finansów państw strefy euro zezwolili Cyprowi na więcej elastyczności w kwestii planowanego jednorazowego podatku od depozytów bankowych - informują agencje, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Według tych źródeł eurogrupa zgodziła się, że _ deponenci posiadający mniej niż 100 tys. euro powinni być lepiej chronieni _. Wcześniej agencja dpa pisała, powołując się na źródła w cypryjskim Ministerstwie Finansów, że rząd Cypru chce wyłączyć posiadaczy niewielkich oszczędności - do 20 tysięcy euro - z planowanego podatku.

Kontrowersyjny podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania przez zagrożoną bankructwem wyspę pakietu ratunkowego wysokości 10 mld euro. Założeniem jest uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro przez cypryjskiego fiskusa. Ministrowie finansów eurogrupy i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego zdecydowali o tym w piątek w Brukseli.

Agencja ITAR-TASS pisze, powołując się na koła dyplomatyczne w Brukseli, że Nikozja wyraziła gotowość podniesienia podatku od depozytów powyżej 100 tys. euro z przewidzianych wcześniej 9,9 proc. do 15 proc. Informacja ta pojawiła się podczas telekonferencji eurogrupy.

Cypryjska telewizja Mega poinformowała, że prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zatelefonował w poniedziałek wieczorem do komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Ollego Rehna oraz do bliskiego współpracownika Angeli Merkel i oświadczył, iż większość cypryjskich parlamentarzystów nie popiera decyzji o opodatkowaniu depozytów.

Według telewizji Mega Anastasiadis miał powiedzieć: _ - Kiedy was uprzedałem, że w parlamencie nie ma większości dla zaaprobowania porozumienia (ws. podatku od depozytów), nie posłuchaliście mnie i nalegaliście. Pozdrówcie teraz panią Merkel _.

Czytaj więcej w Money.pl
Olbrzymie kontrowersje wokół nowego podatku na Cyprze Rząd w Nikozji pracuje nad złagodzeniem pierwotnych propozycji. Zaplanowano też rozmowy ministrów finansów strefy euro.
Sytuacja jest coraz gorsza. Mieszkańcy protestują Rząd sięgnął do ich kieszeni, aby ratować gospodarkę. Kraj ma dostać za to zewnętrzne wsparcie finansowe.
Scenariusz cypryjski w Polsce. To możliwe? Jednorazowe opodatkowanie złożonych w bankach depozytów, co mam mieć miejsce na Cyprze, nie byłoby w Polsce możliwe - ocenili eksperci. Ich zdaniem sytuacja Polski jest inna niż Cypru, poza tym nie pozwoliłaby na to konstytucja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)