Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy podatek na Cyprze. Szef PE broni drobnych ciułaczy

0
Podziel się:

Martin Schulz zaproponował dziś na łamach niemieckiej gazety "Welt am Sonntag", by za pomocą kwoty wolnej od podatku w wysokości 25 tys. euro chronić drobnych ciułaczy na Cyprze przed skutkami pakietu ratunkowego.

Nowy podatek na Cyprze. Szef PE broni drobnych ciułaczy
(PAP/Leszek Szymański)

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zaproponował dziś na łamach niemieckiej gazety _ Welt am Sonntag _, by za pomocą kwoty wolnej od podatku w wysokości 25 tysięcy euro chronić drobnych ciułaczy na Cyprze przed skutkami pakietu ratunkowego.

_ - Udział klientów banków (w pakiecie ratunkowym) jest słuszny _ - powiedział Schulz _ Welt am Sonntag _. Jego zdaniem dotychczasowy system, polegający na tym, że to podatnicy ponosili skutki kryzysu, był nie do utrzymania, tym bardziej że w przypadku Cypru _ mamy do czynienia z olbrzymimi depozytami bankowymi niewiadomego pochodzenia _.

Schulz zwrócił jednak uwagę, że drobni ciułacze nie ponoszą odpowiedzialności za niegospodarność. - _ Rozwiązanie musi być do przyjęcia dla społeczeństwa _ - podkreślił szef PE. - _ Należy poprawić (przyjęty pakiet ratunkowy), wprowadzając chociażby kwotę wolną (od jednorazowego podatku)
na poziomie 25 tys. euro _ - zaproponował Schulz.

Uzgodnione w sobotę nad ranem przez strefę euro warunki pomocy dla Cypru na łączną sumę 10 mld euro przewidują, że depozytariusze z oszczędnościami w cypryjskich bankach poniżej 100 tys. euro zostaną obciążeni podatkiem według stawki 6,75 proc., a z oszczędnościami powyżej 100 tys. euro według stawki 9,9 proc. Ma to przynieść rządowi ok. 5,8 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja jest coraz gorsza. Mieszkańcy protestują Rząd sięgnął do ich kieszeni, aby ratować gospodarkę. Kraj ma dostać za to zewnętrzne wsparcie finansowe.
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Nowy podatek na Cyprze. "Wybuchowy politycznie" W zamian za opodatkowanie oszczędności, depozytariusze mają dostać akcje banków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)