Notowania

strefa euro
18.01.2013 20:07

Nowy szef eurogrupy zostanie mianowany w poniedziałek

Nowy kandydat jest inteligentny i sympatyczny. Ma jednak małe doświadczenie w sprawach ekonomicznych i europejskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Nowy szef eurogrupy, skupiającej ministrów finansów państw strefy euro, zostanie mianowany w poniedziałek - poinformował dziś obecny szef tego gremium Jean-Claude Juncker (na zdjęciu), oceniając pozytywnie kandydaturę holenderskiego ministra finansów na to stanowisko.

_ - Holenderski minister Jeroen Dijsselbloem zgłosił formalnie swoją kandydaturę. Jest to dobra kandydatura i decyzja zostanie podjęta w poniedziałek _ podczas spotkania ministrów finansów strefy euro w Brukseli - oświadczył Juncker.

Dijsselbloem oficjalnie przedstawił swą kandydaturę w czwartek podczas debaty w holenderskim parlamencie - podaje agencja AFP.

Pytany w czwartek o priorytety odparł: _ - Nie będzie to nowa wizja strefy euro, lecz moje koncepcje na temat eurogrupy, jej funkcjonowania i plan działania _.

Podczas gdy francuski minister finansów Pierre Moscovici poprosił swego holenderskiego odpowiednika, aby przedstawił swój program, Dijsselbloem odparł dziś, że _ z chęcią uczyni to w poniedziałek _. _ - Jest to uzasadniona prośba mojego francuskiego kolegi. Uczynimy to _ - dodał.

AFP zauważa, że Moscovici do kandydatury Holendra odnosi się bardziej niż z rezerwą. Francuski minister podkreślił w tym tygodniu, że Dijsselbloem, choć _ sympatyczny i inteligentny _, ma niewielkie doświadczenie w sprawach ekonomicznych i europejskich.

Jeroen Dijsselbloem ma 46 lat. Ministrem finansów w swoim kraju jest zaledwie od dwóch miesięcy, lecz cieszy się tam opinią doskonałego stratega i mediatora.

Na początku grudnia obecny szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker potwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wkrótce zrezygnuje z funkcji. Premier Luksemburga zgodził się w lipcu ub.r., kiedy mijała jego kadencja, na dalsze kierowanie 17 krajami strefy euro, zastrzegając jednak, że jest do dyspozycji tylko do końca roku 2012 lub do początku roku 2013. Juncker stoi na czele eurogrupy od 2005 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m206046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wybory;nowego;szefa;eurogrupy;to;bedzie;holender,7,0,1229831.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Francuzka szefową nadzoru bankowego, a... To efekt nieformalnej umowy Jean-Claude Junckera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/m255829.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/juncker;odejdzie;z;eurogrupy;on;moze;go;zastapic,202,0,1217482.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Juncker odejdzie z eurogrupy. On go zastąpi? Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga stoi na czele eurogrupy od 2005 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/m206044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/juncker;potwierdza;rychla;rezygnacje;z;funkcji;szefa;eurogrupy,32,0,1208864.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef eurogrupy rezygnuje. Co się stało? Premier Luksemburga zgodził się w lipcu br. na ponowne objęcie kierownictwa 17 krajów strefy euro, zastrzegając jednak już wtedy, że będzie pełnił tę funkcję tylko do końca tego roku lub do początku roku 2013.
Tagi: strefa euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz