Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma ofe
19.10.2011 17:50

Od nowego roku zmienią się zasady członkostwa w OFE

Do umowy będzie załączona informacja na temat wyników funduszy i pobieranych przez nie opłat - przewiduje projekt opublikowany przez resort pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brankatekic/Dreamstime)

1 stycznia 2012 r. zmienią się zasady członkostwa w Otwartych Funduszy Emerytalnych, do umowy będzie załączona informacja na temat wyników funduszy i pobieranych przez nie opłat - przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów, opublikowany przez resort pracy.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu zawarcia umowy, na podstawie której następuje uzyskanie członkostwa w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Aktualne rozporządzenie utraci moc 1 stycznia 2012 r.

Resort pracy i polityki społecznej poinformował w komunikacie, że tego dnia nastąpią poważne zmiany w organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Dotyczą one m.in. likwidacji akwizycji, wprowadzenia korespondencyjnego trybu zawierania umów członkowskich z OFE, w tym wprowadzenia aktualnej informacji dotyczącej funduszy emerytalnych.

MPiPS podało, że zgodnie z projektem, zamiast składać deklaracje przystąpienia do OFE (jak jest obecnie), osoba przystępująca do OFE będzie występować w trybie korespondencyjnym do funduszu z wnioskiem o przyjęcie.

porównaj fundusze:

_ Określono w projekcie sposób udostępniania przez OFE formularza umowy członkowskiej przez udostępnienie go na stronie internetowej OFE. Określono obowiązkowe dane, które osoba przystępująca do Otwartego Funduszu Emerytalnego jest obowiązana podać _ - wyjaśnia resort w komunikacie.

Projekt przewiduje, że organ nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego) ma sporządzać na swojej stronie internetowej, przynajmniej raz na 6 miesięcy, aktualną informację dotyczącą OFE. Informacja taka będzie załącznikiem do umowy przystąpienia do funduszu. Pozwoli ona osobie przystępującej do OFE zapoznać się m.in. z wynikami inwestycyjnymi wszystkich OFE na rynku i poziomem pobieranych przez nie opłat.

_ Dokonano zmian wynikających z wprowadzenia korespondencyjnego sposobu zawierania umów z Otwartym Funduszem Emerytalnym, który wyklucza tryb zawierania umów w obecności osoby reprezentującej fundusz, oraz określenia, że umowa z OFE zostaje zawarta po odesłaniu prawidłowo wypełnionego i podpisanego formularza umowy _ - informuje MPiPS.

Resort podał, że rozszerzono także zakres informacji, które członek OFE ma obowiązek przekazać do funduszu oraz dodano załącznik zawierający wzór aktualnej informacji dotyczącej OFE.

MPiPS podało, że projekt skierowano do uzgodnień zewnętrznych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

Więcej o OFE znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t34129.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ile;zarobily;ofe;knf;opublikowal;wyniki,22,0,939030.html) Sprawdź, ile naprawdę zarobił twój OFE Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy przez trzy lata wyniosła 14,73 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t74959.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;zmiany;w;ofe;uchronily;emerytow,132,0,928132.html) Fedak: Zmiany w OFE uchroniły emerytów Fedak powiedziała, że właśnie wysokością emerytur kierowało się jej ministerstwo przedkładając projekt dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t160793.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opinie;o;ofe;informacja;publiczna;komorowski;nie;ustepuje,72,0,934984.html) Prezydent się postawił. Nie chce pokazać... Prezydent skierował sprawę do NSA.
Tagi: reforma ofe, resort pracy, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz