Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odbieranie funduszy krajom z deficytem nie podoba się m.in. Węgrom

0
Podziel się:

Państwa nadbałtyckie i Węgry przeciwne dyscyplinie finansów publicznych i limitowi absorpcji funduszy przez dany kraj na 2,5 proc. PKB.

Odbieranie funduszy krajom z deficytem nie podoba się m.in. Węgrom
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Premierzy krajów bałtyckich i Węgier są przeciwni wyznaczeniu limitu absorpcji funduszy z polityki spójności na 2,5 proc. PKB kraju. List w tej sprawie adresowany jest m.in. do szefa KE Jose Barroso, komisarza Janusza Lewandowskiego, a także premiera Donalda Tuska.

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj propozycje rozporządzeń polityki spójności UE w latach 2014-2020, przewidujące m.in. odbieranie funduszy strukturalnych krajom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych, a także wyznaczenie limitu absorpcji funduszy przez dany kraj na 2,5 proc. jego PKB.

Zdaniem sygnatariuszy listu premierów Litwy, Łotwy, Estonii i Węgier - Andriusa Kubiliusa, Valdisa Dombrovskisa, Andrusa Ansipa i Viktora Orbana - przedstawiona propozycja jest nie do przyjęcia w obecnej postaci.

Jak napisano, rozwiązanie takie _ karze te kraje członkowskie, które skutecznie absorbowały fundusze spójności i poczyniły znaczne wysiłki, by zagwarantować współfinansowanie i sprawne wdrażanie programów pomimo kryzysu _. _ Nie można wyjaśnić relatywnego spadku przydzielanych funduszy spójności w naszych czterech krajach, w szczególności w porównaniu z innymi beneficjentami polityki spójności _ - argumentują premierzy.

_ - Konkurencyjności Unii Europejskiej na arenie globalnej nie da się osiągnąć bez wewnętrznej spójności _ - podkreślają. Zwracają jednocześnie uwagę, że niezwykle istotne jest _ zagwarantowanie wystarczającego wsparcia, przede wszystkim regionom kwalifikującym się do celu konwergencji _ (dla regionów o PKB mniejszym niż 75 proc. średniej unijnej).

Kubilius, Dombrovskis, Ansip i Orban argumentują również, że _ długoterminowe prognozy PKB są bardzo niewiarygodne _, zatem uzależnianie limitu od PKB i jego prognozy _ jest niesprawiedliwe i wysoce wątpliwe _. Premierzy czterech krajów zaapelowali do KE, by _ przemyślała tę część swojej propozycji, tak aby zapewnić efektywną realizację celów polityki spójności po 2013 roku _.

Adresatami listu są, poza Barroso, Lewandowskim i Tuskiem, również komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i ustępujący premier Danii, która po Polsce obejmie prezydencję, Lars Lokke Rasmussen. W obecnym budżecie 2007-2013 limit absorpcji funduszy przez dany kraj wynosił 4 proc. PKB.

Czytaj o funduszach unijnych w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t91770.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;chce;nam;zabrac;miliardy;za;dziure;w;budzecie,119,0,926071.html) Bruksela zabierze nam 80 miliardów. To kara za dziurę w budżecie Komisja Europejska grozi odebraniem funduszy strukturalnych krajom łamiącym dyscyplinę finansową. Huebner: To skandal!
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fundusze;unijne;zaleza;od;polskiej;prezydencji,16,0,872720.html) Polska dostanie więcej pięniędzy z Unii? We wrześniu Komisja Europejska przedstawi projekty dotyczące funduszy strukturalnych. Możliwym zagrożeniem dla Polski jest odejście od finansowania krajów na rzecz celów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t130708.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/po;chwali;sie;wykorzystaniem;srodkow;z;unii,217,0,814297.html) PO chwali się wykorzystaniem środków z Unii Zdaniem polityków PO to jedno z najważniejszych dokonań blisko czteroletniej kadencji rządu Donalda Tuska.
fundusze unijne
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)