Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
olimpiada w londynie
11.03.2012 12:41

Olimpiada w Londynie. Elżbieta II finansowo straci

Z powodu Igrzysk Olimpijskich Pałac Buckingham przez część tegorocznego letniego sezonu będzie zamknięty dla turystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NASA/Bill Ingalls)

Z powodu Igrzysk Olimpijskich, Pałac Buckingham przez część tegorocznego letniego sezonu będzie zamknięty dla turystów. Oznacza to niższy przychód dla królewskiej kiesy.

85-letnia monarchini w swych reprezentacyjnych komnatach będzie podejmować olimpijskich dygnitarzy. Ze względu na bezpieczeństwo, otwarcie Pałacu dla zwiedzających w tym samym czasie nie wchodzi w grę.

Tygodnik sugeruje, że zamknięcie Pałacu dla turystów i otwarcie go dla oficjeli nie było oryginalnym pomysłem monarchini, lecz musiała na niego przystać w imię społecznej powinności.

Przychód z otwarcia Pałacu Buckingham w letnim sezonie turystycznym oceniany na ok. 10 mln funtów przeznaczany jest na utrzymanie unikalnych Królewskich Zbiorów (The Royal Collection) m. in. galerii obrazów, antyków i kosztowności gromadzonych przez monarchów przez stulecia. Formalnie zbiory są własnością społeczną oddaną monarchini w użytkowanie.

Z okazji obchodzonego w 2012 r. diamentowego jubileuszu Elżbiety II (60-lecia odziedziczenia tronu), Pałac Buckinghamu przygotował spektakularną wystawę, na której będzie można obejrzeć m. in. rzadko wystawiane klejnoty: tiary i naszyjniki.

Ze względu na Olimpiadę termin jej otwarcia zmieniono: będzie otwarta wcześniej (30 czerwca), zamknięta później (7 października), a przez trzy tygodnie (8-31 lipca) zamknięta. Nie ma pewności, czy rząd zrekompensuje Królewskim Zbiorom utratę części przychodów.

XXX Olimpiada w Londynie potrwa od 27 lipca do 12 sierpnia. Elżbieta II oficjalnie ogłosi o jej otwarciu. Londyn jest jedynym miastem świata, w którym Olimpiada odbywa się już po raz trzeci.

_ - Wprawdzie sezon turystyczny w Pałacu Buckingham został wydłużony, ale będzie bardzo trudno wyrównać stratę spowodowaną zamknięciem go w szczytowym okresie _ - powiedział gazecie rzecznik Królewskich Zbiorów.

W ub. r. Pałac Buckinghamu odwiedziła rekordowa liczba 600 tys. turystów. Główną atrakcją była ślubna suknia księżnej Cambridge zaprojektowana przez Sarę Burton. W tym roku za wejście trzeba zapłacić 18 funtów (10,5 funta w przypadku dzieci).

Od 1993 r. Elżbieta II udostępnia turystom niektóre pomieszczenia Pałacu Buckingham, gdy sama jest na tradycyjnych wakacjach w Balmoral w Szkocji. Pałac jest rezydencją brytyjskich monarchów od 1834 r.

Czytaj o majątku Elżbiety II w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: olimpiada w londynie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz