Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oni są zachwyceni słowami Sikorskiego

0
Podziel się:

To wielkie europejskie przemówienie - tak niemiecka prasa komentuje wystąpienie szefa polskiego MSZ.

Oni są zachwyceni słowami Sikorskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Godny uwagi apel z Warszawy i wielkie europejskie przemówienie - tak niemiecka prasa komentuje berlińskie wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jak zauważa _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, wystąpienie ogólnie pochwaliła kanclerz Angela Merkel.

_ - To dobrze, że nie tylko w Niemczech mówi się, iż potrzebujemy unii fiskalnej czy unii stabilizacji, ale także inni mówią: Potrzebujemy o wiele więcej wewnętrznej koordynacji _ - powiedziała Merkel, pytana o wystąpienie Sikorskiego podczas wtorkowej konferencji prasowej po rozmowie z królem Jordanii Abdullahem II. Wypowiedź opublikowało potem biuro prasowe niemieckiego rządu.

_ - Polska, która obecnie pełni przecież przewodnictwo w UE, ma bardzo jasne wyobrażenie o tym, że współpraca gospodarcza i finansowa musi być o wiele bliższa i o wiele bardziej wiążąca. To uda się tylko poprzez stopniowy proces _ - oceniła Merkel.

W opublikowanym dziś komentarzu dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ ocenia, że słowa polskiego ministra należy docenić tym bardziej, że w wielu krajach wciąż istnieje obawa przed niemiecką hegemonią w Europie. Według _ FAZ _, w dosyć powszechnej opinii w UE i strefie euro _ ton nadają Niemcy i niemiecki rząd, czyli pani kanclerz _.

_ Jej charakter pisma w walce z kryzysem zadłużenia jest widoczny tak samo jak siła niemieckiej gospodarki. Istnieje zapotrzebowanie na niemieckie przywództwo - jednak wystarczą same aluzje do (rzekomych) dążeń Niemiec do hegemonii, aby wielu Europejczyków było zaniepokojonych, a nawet reagowało histerycznie. Historyczny sejsmograf wciąż działa, w Anglii ze skłonnością do prastarych stereotypów, podobnie jak we Francji, gdzie niemiecką politykę antykryzysową utożsamia się z dążeniem do hegemonii, opartej na przewadze gospodarczej _ - pisze _ FAZ _.

Dlatego - dodaje - tym bardziej znaczące są słowa ministra Sikorskiego, wygłoszone w poniedziałek w Berlinie. _ Uznał on, że rola Niemiec w walce z kryzysem jest niezastąpiona, zaapelował o niemieckie przywództwo w reformie UE, a nawet powiedział, że mniej obawia się siły zachodniego sąsiada niż jego bezczynności _ - wskazuje _ FAZ _.

_ To godny uwagi apel z Warszawy, który pokazuje, jak mało nerwowe stały się stosunki obu krajów i jak wielkie jest oczekiwanie, że Niemcy wyprowadzą strefę euro z kryzysu i uchronią projekt Europa od dalszych szkód _ - podkreśla _ FAZ _.

Dodaje, że oczekiwania te nie zawsze dadzą się spełnić, np. gdyby wiązały się z odejściem od zasad takich jak niezależność Europejskiego Banku Centralnego czy odrzucenie wspólnej odpowiedzialności za długi. Ale - podkreśla _ FAZ _ - jako największy i gospodarczo najsilniejszy kraj Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność za UE.

Dziennik _ Die Welt _, który był jednym z patronów medialnych poniedziałkowego spotkania w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej z udziałem Sikorskiego, publikuje w środę esej polskiego ministra powtarzający tezy jego wystąpienia. Gazeta komentuje, że Sikorski wygłosił w Berlinie _ wielkie przemówienie _.

_ Sikorski celowo w Berlinie, o krok od Bramy Brandenburskiej, przedstawił swoje zasadnicze i podparte polską dumą przemyślenia na temat UE i rozwiązania kryzysu. Przemówienie było namiętnym i niepozbawionym ironicznych docinków orędziem na rzecz zdecydowanego pogłębienia integracji europejskiej _ - pisze _ Die Welt _.

_ Z optymizmem, który w Europie Zachodniej jest prawie na wymarciu, opisał problemy Unii jako poważne, ale możliwe do rozwiązania pod warunkiem zachowania dyscypliny i budżetowego rozsądku. Zdobył się na historyczny krok mówiąc: Prawdopodobnie będę pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który tak mówi, ale to powiem: mniej się obawiam niemieckiej siły niż zaczynam bać się niemieckiej bezczynności _ - dodaje niemiecki dziennik.

_ Die Welt _ informuje również o echach przemówienia w Polsce. _ Reakcja była szybka. Minister Sikorski zachował się wbrew konstytucji i chce w pewnym sensie wydać Polskę Niemcom - uważa Jarosław Kaczyński, przewodniczący największej polskiej partii opozycyjnej PiS _ - odnotowuje gazeta.

O sporze wokół słów Sikorskiego czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;karci;sikorskiego;poszlo;o;niemcy,181,0,978869.html) Komorowski karci Sikorskiego. Poszło o Niemcy Prezydent przyznał, że potrzebna jest debata na temat przyszłości Europy. Wytknął jednak, co minister zrobił nie tak jak trzeba.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t131266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;tez;ma;pretensje;do;sikorskiego,109,0,978541.html) Sikorski nie powiedział za dużo. Chcą więcej Leszek Miller wylicza rzeczy, których zabrakło w przemówieniu szefa polskiego MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t18678.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;postawic;sikorskiego;przed;trybunalem;stanu,97,0,978273.html) PiS złoży wniosek o Trybunał Stanu. Minister się cieszy Jarosław Kaczyński stwierdził, że szef resortu spraw zagranicznych złamał konstytucję _ w drastyczny sposób _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)