Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłaty interchange będą jeszcze niższe

0
Podziel się

Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj nowe przepisy dotyczące usług płatniczych.

Opłaty interchange będą jeszcze niższe
(igenkin/iStockphoto)
bDAzJQol

Chce obniżyć opłaty interchange pobierane od transakcji kartami płatniczymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji internetowych.

Opłata interchange pobierana jest przez banki od transakcji kartami płatniczymi. Koszt ponoszony jest przez detalistę, jednak w ostatecznym rozrachunku obciążani są nimi konsumenci w postaci wyższych cen detalicznych. Zdaniem KE, wysokie opłaty interchange kosztują Europejczyków dziesiątki miliardów euro każdego roku.

_ - Zwykle konsumenci nie są tego świadomi, co więcej - za pośrednictwem systemów motywacyjnych zachęca się ich do korzystania z kart, które zapewniają ich bankom najwyższe dochody. Przepisy ograniczające wysokość opłat interchange zapobiegną pobieraniu nadmiernie wysokich opłat w całej Unii _ - mówił w środę na konferencji komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

bDAzJQon

Maksymalną wysokość interchange KE ustaliła na poziomie 0,2 proc. wartości transakcji dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. Zdaniem KE, wprowadzenie tych limitów będzie miało szczególnie duży wpływ na rynki Polski i Węgier, bo w krajach tych stawka interchange jest szczególnie wysoka. Obecnie w Polsce ta prowizja wynosi nawet 1,5 proc.

W opinii Almunii, limity dotyczące interchange stworzą równe warunki działania dla dostawców usług płatniczych. _ Nastąpi otwarcie rynku dla nowych podmiotów oferujących innowacyjne usługi, detaliści uzyskają znaczne oszczędności płacąc swoim bankom niższe opłaty, a konsumenci skorzystają z niższych cen _ - podkreślał w środę.

Przez okres przejściowy (22 miesiące od wejścia w życie regulacji) limit opłat będzie dotyczył tylko transakcji transgranicznych, tzn. w sytuacji, gdy konsument korzysta ze swojej karty za granicą lub gdy detalista korzysta z usług bank znajdującego się w innym państwie. Po tym okresie ograniczenie wysokości wspomnianych opłat będzie również obowiązywać w stosunku do transakcji krajowych.

Oprócz propozycji wprowadzenia limitów KE przedstawiła również projekt nowej dyrektywy dot. usług płatniczych. Chce w nim, żeby banki i inni dostawcy usług płatniczych zwiększyli poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych poprzez wprowadzenie silniejszego mechanizmu autoryzacji w przypadku płatności. Konsumenci będą lepiej chronieni przed oszustwami, ewentualnymi nadużyciami i incydentami związanymi z płatnościami (np. w przypadku spornych lub nieprawidłowo wykonanych transakcji płatniczych).

bDAzJQot

W przypadku nieautoryzowanych płatności wykonanych przy użyciu kart od konsumentów będzie można wymagać pokrycia strat w bardzo ograniczonej wysokości - maksymalnie 50 euro (a nie 150 euro jak obecnie).

MasterCard poinformował dzisiaj, że w pełni popiera inicjatywę KE dotyczącą większego bezpieczeństwa płatności elektronicznych i zapowiedział współpracę. Spółka nie jest jednak zadowolona z zaproponowanego limitu dla opłat interchange. Prezes MasterCard Europe Javier Perez poinformował w środę, że w rzeczywistości limity zaszkodzą konsumentom i drobnym sprzedawcom.

Niemal każdy posiadacz rachunku w UE posiada kartę debetową, a 40 proc. posiada także kartę kredytową. 34 proc. obywateli Unii robi już zakupy w internecie, a ponad 50 proc. posiada smartfon, który daje im dostęp do świata płatności mobilnych. Niektóre sektory gospodarki - takie jak branża turystyczna - większą część swoich przychodów uzyskują z transakcji realizowanych przez internet.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą niższe opłaty za transakcje kartą? Banki oraz operatorzy płatności bezgotówkowych, są przeciwni ustawowemu obniżeniu opłat za transakcje kartą. Innego zdania są handlowcy i UOKiK.
Europejczycy bezradni wobec oszustów? Obywatele Unii mają większe zaufanie do sprzedawców internetowych u siebie w kraju aniżeli w innych państwach. Bruksela chce to zmienić.
Tak w chytry sposób namawiają klientów Social media to jeden z najchętniej wybieranych kanałów dystrybucji tego rodzaju treści.
bDAzJQou
bDAzJQoO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)