Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłaty roamingowe w Unii Europejskiej mocno w dół

0
Podziel się:

Czekają nas cięcia opłat za transmisję danych w roamingu na terenie całej Unii Europejskiej. To jednak nie koniec zmian.

Opłaty roamingowe w Unii Europejskiej mocno w dół
(TommL/iStockphoto)

Wielką, letnią obniżkę w telekomunikacji zawdzięczamy Komisji Europejskiej. Od 1 lipca 2014 r. Unia Europejska obniży maksymalne ceny za ściąganie danych o ponad połowę - z 45 do 20 centów za megabajt. Użytkowanie map, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościowych będzie jeszcze tańsze w całej Unii.

Przykład? Podczas obecnych mistrzostw świata podróżujący po UE kibice piłki nożnej zapłacą za roaming danych 25 razy mniej niż w czasie mistrzostw w 2010 r.

Odkąd UE wprowadziła pułapy cenowe za roaming danych, ich transfer drastycznie wzrósł. Rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe również staną się tańsze.

Ponadto od 1 lipca 2014 r. operatorzy komórkowi będą oferować specjalną umowę roamingową przed podróżą oraz - tam gdzie taka opcja będzie dostępna - wybór lokalnego operatora w kraju, do którego się wybieracie. Daje to możliwość porównania ofert roamingowych i skorzystania podczas podróży z najbardziej atrakcyjnych ofert i cen.

##Zmiany cen roamingu w Unii Europejskiej od 1 lipca
Rodzaj usługi komórkowej w UE Pułapy cenowe 2013 (bez VAT) Pułapy cenowe 2014 (bez VAT) Obniżka
Źródło: Komisja Europejska
Wykonywanie połączeń 24 centy/min. 19 centów/min. 21%
Odbieranie połączeń 7 centów/min. 5 centów/min. 28,50%
Wysłanie SMS 8 centów 6 centów 25%
Ściąganie danych/surfowanie po sieci 45 centów/MB 20 centów/MB 55,50%

To jeszcze nie koniec. Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które całkowicie wyeliminują opłaty roamingowe. Rozporządzenie Komisji w sprawie łączności na całym kontynencie oznaczałoby koniec opłat roamingowych, jak również gwarantowany dostęp do otwartego i neutralnego internetu, a także lepszą ochronę konsumencką dla użytkowników sieci telefonii komórkowej oraz szerokopasmowych sieci internetu.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: _ Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy świadkami końca wszelkich opłat roamingowych - Parlament wykonał już swoją część pracy, teraz do państw członkowskich należy dokończenie tego zadania. _

W 2007 roku, kiedy koszty roamingu były najwyższe w historii, Komisja zaczęła działać. W rezultacie obserwujemy dziś spadek cen za różne usługi roamingowe o 80 - 90 proc. w porównaniu z rokiem 2007.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela zapowiada likwidację opłat roamingowych Użytkownicy komórek w Unii, mają płacić krajową stawkę za połączenia, podróżując po innych krajach. Skutki zmian to... .
Tanieje roaming w UE. 26 groszy mniej Nowe, niższe stawki roamingu obowiązują też w Chorwacji, która przystąpiła do Unii Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)