Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja na Węgrzech oskarża rząd o powiązania biznesmenami

0
Podziel się:

Trzy węgierskie ugrupowania opozycyjne wystąpiły dziś z inicjatywą powołania parlamentarnej komisji śledczej w celu wyjaśnienia sprawy intratnych zamówień rządowych.

Opozycja na Węgrzech oskarża rząd o powiązania biznesmenami
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Trzy węgierskie ugrupowania opozycyjne wystąpiły dziś z inicjatywą powołania parlamentarnej komisji śledczej w celu wyjaśnienia sprawy intratnych zamówień rządowych dla grupy wpływowych biznesmenów. Premier Viktor Orban zarzuty polityków odrzucił.

Opozycja zarzuca politykom rządzącej prawicowej partii Fidesz powiązania z _ wpływowymi oligarchami krajowego biznesu _. Premier Orban twierdzi, że żadnych takich powiązań nie ma.

Z propozycją powołania komisji wystąpił szef skrajnie prawicowego Jobbiku (Ruchu na rzecz Lepszych Węgier) Gabor Vona. Inicjatywę Jobbiku poparła partia Polityka Może Być Inna (LMP) i jedno z dwóch lewicowych ugrupowań Koalicja Demokratyczna (DK) - centrolewicowa partia założona przez byłego premiera Węgier Ferenca Gyurcsanyia.

Do powołania komisji w 386-osobowym parlamencie wystarczą głosy 78 deputowanych. Opozycja twierdzi, że nie będzie miała problemu z ich uzyskaniem.

Gabor Vona uważa, że komisja powinna skontrolować umowy zawarte przez rząd Orbana z _ wpływowymi przedsiębiorcami powiązanymi z Fideszem _. Vona twierdzi, że partia ta _ nawiązała kontakty z grupą biznesmenów, którzy w zamian za państwowe kontrakty pomagają partii rządzącej w utrzymaniu się u władzy _. Chodzi zwłaszcza o zamówienia publiczne zawarte ze znanymi przedsiębiorcami: Lajosem Simicską i Zsoltem Nyegresem.

Simicska jest kolegą premiera Orbana z czasów studenckich. Był doradcą gospodarczym Fideszu, a pod koniec lat 90. szefem Urzędu Skarbowego (APEH).

Simicska wraz Nyergesem jest współwłaścicielem agencji reklamowej _ Publimont _, która otrzymała od Państwowego Totalizatora (Szerentsejatek) opiewające na 250 mln forintów (3,6 mln zł) zamówienia na przeprowadzenie kampanii reklamowej na nośnikach obsługujących budapeszteński transport publiczny. Firma _ Kozgep _ Nyegresa uzyskała ponadto publiczne kontrakty obliczane na 200 mln forintów.

Szef klubu parlamentarnego LMP Gergely Karacsony powiedział w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego, że _ wspomniani oligarchowie uzyskiwali lukratywne zamówienia publiczne w podejrzanych okolicznościach, które świadczą o dyskryminacji innych, konkurencyjnych firm _.

Premier Orban stanowczo zaprzeczył zarzutom opozycji. W oświadczeniu przekazanym mediom napisał, że _ na Węgrzech tzw. oligarchowie nie mają wpływu na działania polityczne rządu _. Premier podkreślił, że Fidesz utrzymuje kontakty z wpływowymi przedsiębiorcami ale tylko dlatego, że _ popiera inwestycje węgierskiego kapitału i dba o rozwój klasy średniej _. Szef węgierskiego rządu zachęcił opozycję, _ aby wystąpiła do prokuratury, jeśli ma dowody na popełnienie przestępstw gospodarczych _.

W marcu pozarządowa organizacja antykorupcyjna Transparency International ujawniła w swym raporcie, że gospodarka Węgier jest w coraz większym stopniu kontrolowana przez prywatne grupy interesów. Według TI na Węgrzech powstaje siatka korupcyjna kierowana przez wpływowe grupy, a przyczyną tego zjawiska jest _ brak przejrzystości procedur legislacyjnych (...), brak niezależności instytucji kontrolnych i ryzyko korupcyjne wynikające z powiązań między politykami a światem biznesu _.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech w Money.pl
Idol Kaczyńskiego stracił połowę elektoratu Od listopada 2010 roku ugrupowanie to utraciło połowę elektoratu - wynika z badania opinii publicznej Tarki.
Prawo w końcu będzie ostrzejsze dla bandytów Prawo będzie ostrzejsze dla bandytów i łagodniejsze dla ofiar. Napastnika w samoobronie będzie można nawet zabić.
Orban mięknie. Już obiecuje Barroso Pojednawcze gesty ze strony węgierskiego premiera w stronę Komisji Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)