Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orban chce obowiązkowej rejestracji wyborców

0
Podziel się:

- Kto nie zarejestruje się jako wyborca, ten nie będzie mógł głosować w wyborach parlamentarnych - takie przepisy chce wprowadzić obecny premier.

Orban chce obowiązkowej rejestracji wyborców
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Premier Węgier Viktor Orban chce uzależnić udział obywateli w wyborach parlamentarnych od uprzedniego zarejestrowania się do głosowania. Parlament zajmie się nowelizacją ordynacji wyborczej we wrześniu - zapowiedział Orban w wywiadzie radiowym.

- _ Kto nie zarejestruje się jako wyborca, ten nie będzie mógł głosować w wyborach parlamentarnych _ - wyjaśnił Orban. Zasugerował, że zarejestrowani obywatele będą mogli być zobowiązani do udziału w wyborach.

Opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zarzuciła Orbanowi, że chce zlikwidować demokrację. Z sondaży wynika, że 52 procent Węgrów waha się, czy wziąć udział w wyborach do parlamentu w 2014 roku.

Jak pisze agencja dpa, Orban ma duże szanse na przeforsowanie swego projektu, ponieważ jego partia Fidesz dysponuje większością dwóch trzecich w parlamencie.

Wczoraj Orban zbulwersował opinię publiczną wypowiedzią, w której zdaniem dpa nie wykluczył zlikwidowania pod pewnymi warunkami ustroju demokratycznego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wegry;trudne;negocjacje;rzadu;z;ue;i;mfw;w;sprawie;kredytow,204,0,1131212.html) *Walczą o ogromny kredyt. Ale UE jest twarda * Węgry chcą otwarcia linii kredytowej na 15 miliardów dolarów. - _ Mamy nadzieję, z Bożą pomocą, że nie będziemy musieli w miejsce demokracji wymyślać innych politycznych systemów, które należy wprowadzić, aby nasza gospodarka przeżyła _ - powiedział Orban na konferencji Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników.

- _ Zgromadzenie narodowe to nie jest kwestia woli, tylko siły. To, co być może funkcjonuje w państwach skandynawskich, jednomyślność, u nas, w narodzie na pół azjatyckim, dokonuje się siłą. To nie wyklucza konsultacji, debaty czy demokracji, ale centralna siła jest konieczna _ - cytuje słowa Orbana agencja AFP.

Deklaracja ta wywołała poruszenie, zwłaszcza że Orban od chwili objęcia władzy w 2010 r. jest krytykowany przez lewicową opozycję o _ odchylenia autorytarne _ i _ koncentrację władzy _ - pisze francuska agencja, przypominając, że przeciwnicy nazywają Orbana _ Viktator _, a kraj - _ Orbanistanem _.

Jeden z przywódców opozycyjnej partii LMP Gergely Karacsony oświadczył po tej wypowiedzi premiera, że Orban _ głęboko zranił naród węgierski _. _ Jedyną rzeczą azjatycką na Węgrzech jest nasz despota. Jesteśmy w sercu Europy od przeszło tysiąca lat _ - powiedział Karacsony dziennikarzom.

- _ Fidesz rozmontowuje węgierską demokrację dzień po dniu. Mamy nadzieję, że wprowadzenie uprzedniej rejestracji na listach wyborczych nie jest pierwszą oznaką nowego systemu, który ma zastąpić demokrację _ - oświadczyli z kolei socjaliści z MSZP.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów negocjują z UE i MFW. Gra o 15 mld euro Po ośmiu miesiącach węgierski rząd wznowił negocjacje z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.
Węgry będą walczyć o pożyczkę z UE i MFW Premier Węgier, Viktor Orban powiedział, że _ Ci, którzy oczekują krótkich negocjacji, będą rozczarowani _.
Węgry wprowadzają "podatek Robin Hooda" Podatek wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Wniosek rządu zatwierdziło 249 z 386 deputowanych rządzącej koalicji. Lewicowa opozycja była przeciwna.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)