Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia
09.11.2010 11:00

Ostatnie negocjacje budżetu UE. Będą cięcia czy kompromis?

Na decyzję o kształcie budżetu Parlament Europejski ma tylko 3 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xaf/CC/Flickr)

*Londyn i Berlin domagają się znacznego ograniczenia wydatków, natomiast część europosłów jest przeciwna. Ta grupa uważa, że Parlament Europejski musi wzmocnić swoją pozycję i nie powinien ustępować unijnym rządom. *

PE w październikowym głosowaniu opowiedział się za wzrostem wydatków UE o 6 proc., tak by budżet UE osiągnął 130,5 mld euro.

Na ostatnim szczycie UE aż 13 państw, pod wodzą Londynu, Berlina i Paryża podpisało się pod deklaracją przeciwko nadmiernemu wzrostowi wydatków. Wskazując na kryzys, nie zgadzają się one na wzrost powyżej 2,91 proc. w porównaniu z budżetem na rok 2010.

Sprawozdawczyni, europosłanka PO Sidonia Jędrzejewska deklaruje gotowość do kompromisu.

_ - Nie powinniśmy eskalować konfliktu. Musimy do czwartku osiągnąć kompromis, tak by budżet został przyjęty do końca roku. Inaczej zaszkodzimy odbiorcom unijnych funduszy - czy to badawczych, czy spójności _ - zaapelowała Jędrzejewska. Jej zdaniem obecny projekt budżetu jest korzystny dla Polski.

Tymczasem grupa przeciwników kompromisu za wszelką cenę jest duża. Wielu europosłów podkreśla, że teraz gra toczy się nie tylko o kształt budżetu Unii na przyszły rok, ale o nową perspektywę finansową na lata 2014-2020. Jeśli więc teraz zapadnie zgoda na cięcia wydatków, nie uda się ich uniknąć w przyszłym, wieloletnim budżecie Wspólnoty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/cztery;dni;na;kompromis;albo;koniec;z;pieniedzmi;ue,191,0,707007.html) Cztery dni na kompromis, albo koniec z pieniedzmi UE Jeśli Londyn i PE nie dojdą do porozumienia, Unia nie będzie miała budżetu na 2011 rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t87164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;ue;potrzebuje;pieniedzy;postuluja;europodatek,33,0,695329.html) Budżet UE potrzebuje pieniędzy. Postulują europodatek Apelują o niego szefowie frakcji chadeckiej i liberalnej PE.
Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz