Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie rynku pracy dla nowych państw UE było "karygodne"

0
Podziel się:

Za decyzją bezwarunkowego otwarcia brytyjskiego rynku pracy dla Polaków krył się podstęp?

Otwarcie rynku pracy dla nowych państw UE było "karygodne"
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Bezwarunkowe otwarcie rynku pracy przez rząd Tony'ego Blaira, choć uznawane za korzystne dla gospodarki brytyjskiej, jest ostatnio coraz częściej krytykowane przez polityków obu głównych partii. Były minister spraw wewnętrznych, a potem zagranicznych w gabinetach Blaira Jack Straw nazwał je spektakularnym błędem.

- _ Swobodny przepływ siły roboczej w ramach Unii Europejskiej niewątpliwie ma pewne zalety, ale kontrola powinna być utrzymana w okresie przejściowym. Nasz rząd wydłużył ją wobec Bułgarów i Rumunów do siedmiu lat z pięciu, ale nadal nie mogę wyjść ze zdumienia, dlaczego w 2004 roku rząd Partii Pracy zdecydował o jej zupełnym zniesieniu _ - mówił Cameron. _ Laburzyści przewidywali, że do pracy w Wielkiej Brytanii przyjedzie 14 tysięcy Polaków, a przyjechało ponad 700 tysięcy. To karygodne niedopełnienie obowiązków przez rząd Partii Pracy _ - dodał.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie w latach 2003-07 Charles Crawford w artykule w środowym _ Daily Mail _ napisał, że polski minister spraw wewnętrznych - którego nie wymienia z nazwiska - sądził, że za decyzją bezwarunkowego otwarcia brytyjskiego rynku pracy dla Polaków krył się jakiś podstęp.

Cameron napisał w środowym _ Financial Times _, że rezygnacja z wprowadzenia wobec Polaków i innych _ nowych _ obywateli UE przejściowych ograniczeń w dostępie do rynku pracy była _ ogromnym błędem _. Unijne prawo dopuszcza możliwość wprowadzenia takich ograniczeń na okres maksymalnie 7 lat.

Pojawiająca się w ostatnim czasie w Partii Konserwatywnej ostra retoryka antyimigracyjna tłumaczona jest po części obawami przed dużym napływem pracowników z Bułgarii i Rumunii po 1 stycznia 2014 r., gdy ograniczenia wobec nich wygasają, a po części - rosnącą popularnością eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron dumny z ugody budżetowej Brytyjska prasa nie powitała sukcesu premiera Davida Camerona na unijnym szczycie z aż takim entuzjazmem jak on sam.
60 proc. stażystów pracuje za darmo Jedna na trzy osoby uważa, że staż jest zawsze niskiej jakości.
Londyn zapowiada oszczędności. Protesty Protestujący zwracają uwagę na szkody, jakie polityka cięć budżetowych poczyniła w służbie zdrowia.
praca
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)