Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny bez dodatkowych negocjacji. Niemcy się nie zgodzą

0
Podziel się:

Opozycyjna SPD krytykuje stanowisko Merkel jako prowokowanie Francji.

Pakt fiskalny bez dodatkowych negocjacji. Niemcy się nie zgodzą
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła możliwość renegocjacji paktu fiskalnego. Domaga się tego kandydat socjalistów w wyborach prezydenckich we Francji Francois Hollande. Opozycyjna SPD krytykuje stanowisko Merkel jako _ prowokowanie _ Francji._ _

_ - Na tym etapie renegocjacja lub negocjacje od nowa są niemożliwe _ - powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert w Berlinie.

Przypomniał, że pakt, którego celem jest większa dyscyplina budżetowa, podpisało 25 z 27 krajów UE. Portugalia i Grecja ratyfikowały już umowę, a w Irlandii odbędzie się w tej sprawie w końcu maja referendum. Seibert podkreślił, że strategia Niemiec polega - oprócz równoważenia budżetów - także na zabiegach o szybszy wzrost gospodarczy oraz o zwiększenie zatrudnienia. Zapewnił, że Merkel nie miesza się do walki wyborczej w Francji.

Hollande zapowiedział w środę, że w przypadku swego wyborczego zwycięstwa przedstawi bez zwłoki postulaty dotyczące zmiany polityki finansowej i gospodarczej Unii Europejskiej. _ - Następnego dnia po wyborach skieruję do szefów państw i rządów memorandum, w którym będzie mowa o renegocjacji paktu fiskalnego _ - oświadczył.

Zapowiedział, że będzie też domagał się wprowadzenia europejskich obligacji, większego zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w politykę wspierającą wzrost gospodarczy, a także wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Urzędujący prezydent Nicolas Sarkozy jest natomiast jednym z autorów paktu fiskalnego.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle poparł stanowisko szefowej rządu. - _ Nie będziemy już więcej kwestionowali paktu fiskalnego. Nie sądzę również, aby Francja była tym zainteresowana _ - powiedział Westerwelle dziennikarzom w Bangkoku.

Natomiast szef klubu parlamentarnego największej partii opozycyjnej, SPD, Frank-Walter Steinmeier zarzucił Merkel, że _ niepotrzebnie prowokuje _ Hollande'a. Reakcje szefowej rządu na propozycje francuskich socjalistów są _ politycznie niemądre i są w dodatku nie na miejscu _ - powiedział. Merkel będzie musiała współpracować z Hollande'em, jeżeli Europa ma stanąć na nogi - dodał Steinmeier.

Hollande zdobył w pierwszej turze wyborów 22 kwietnia 28,63 proc. głosów, tuż za nim uplasował się Nicolas Sarkozy z 27,18 proc. głosów i obaj staną w szranki w drugiej turze 6 maja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)