Notowania

francja
19.10.2010 14:05

Paraliż stacji paliw we Francji

Pod stacjami benzynowymi tworzą się długie kolejki. Kierowcy próbują kupić paliwo na zapas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Trwający w całej Francji kolejny dzień strajków przeciw reformie emerytalnej powoduje coraz większe problemy kierowców z tankowaniem paliwa. Protesty mocno zakłócają ruch lotniczy i kolejowy oraz zajęcia w szkołach. *

Ogólnokrajowe strajki przeciwko reformie od kilku dni obejmują wszystkie 12 rafinerii we Francji. Wiele magazynów z paliwami jest wciąż zablokowanych przez związkowców, zwłaszcza w Normandii i środkowo-zachodniej części kraju.

Pod stacjami benzynowymi tworzą się długie kolejki; kierowcy próbują kupić paliwo na zapas. Według agencji AFP, już w poniedziałek wieczorem ponad 2,5 tysiąca stacji benzynowych na łącznie 12,5 tys. w całym kraju było nieczynnych z powodu braku zaopatrzenia w paliwa. Jest wśród nich około tysiąca stacji należących do koncernu naftowego Total.

Rafinerie we Francji stają. Zobacz relację telewizji CNN:

Według najnowszych danych, związki zawodowe przewidują na wtorek ponad 270 manifestacji w całej Francji przeciwko reformie emerytalnej, która zakłada m.in. wydłużenie z 60 do 62 lat wieku emerytalnego.

Agencja AFP przypomina, że przed tygodniem związki zgromadziły na demonstracjach - według różnych źródeł - 1,2 mln do 3 mln ludzi.

Dziś paryskie lotnisko Orly odwołało 50 proc. lotów, lotnisko Roissy-Charles de Gaulle - 30 proc. Na swej stronie internetowej paryskie lotniska apelują do pasażerów, by telefonicznie upewniali się, czy lot, na który mają bilety, dojdzie do skutku. Jednocześnie przypominają o trudnościach z dojazdem na lotnisko.

*Tekst reformy emerytalnej *został przyjęty we wrześniu przez Zgromadzenie Narodowe, izbę niższą francuskiego parlamentu. Senat miał głosować nad reformą w środę, jednak - wskutek zgłoszenia licznych poprawek - głosowanie odbędzie się najwcześniej w czwartek.
Strajk utrudnia też od tygodnia ruch na kolei. Jeździ średnio co drugi superszybki pociąg TGV. Pociągi Eurostar pod kanałem La Manche kursują normalnie.

Jak podał resort edukacji, z powodu blokowania szkół przez licealistów, którzy też biorą udział w protestach przeciw reformie emerytalnej, zajęcia są zakłócone w 379 szkołach.

Młodzi manifestanci po raz kolejny w ostatnich dniach starli się z policją. W podparyskim Nanterre i w Lyonie użyła ona gazu łzawiącego przeciwko uczniom, którzy rzucali kamieniami i podpalili samochody. W Paryżu 15-latek został ranny w następstwie wybuchu podpalonego skutera.

Po wcześniejszych poniedziałkowych starciach młodzieżowych grup z policją, m.n. w Nanterre i Lille, policja zatrzymała 290 osób. Dziś rozpoczął się także strajk na kilkunastu francuskich uniwersytetach. Na części z nich zapowiedziano blokady.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;popiera;sarkozyego;w;kwestii;reformy;emerytur,174,0,695214.html) Merkel popiera Sarkozy'ego w kwestii reformy emerytur Niemcy też nie unikną reformy - twierdzi Merkel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t113696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/proba;sil;zwiazkow;i;rzadu;kolejny;dzien;paralizu;we;francji,122,0,695162.html) Próba sił związków i rządu. Kolejny dzień paraliżu we Francji Związki zawodowe przewidują na dziś 226 manifestacji.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz