Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament europejski ogranicza krótką sprzedaż

0
Podziel się:

W ten sposób chce utrudnić zarabianie na kłopotach finansowych państw.

Parlament europejski ogranicza krótką sprzedaż
(Xaf/CC/Flickr)

Europarlament przyjął przepisy ograniczające tzw. krótką sprzedaż oraz handel instrumentami finansowymi zabezpieczającymi przed niewypłacalnością rządów (CDS). W ten sposób chce utrudnić zarabianie na kłopotach finansowych państw.

Nowe rozporządzenie zakazuje tzw. nagiej krótkiej sprzedaży CDS-ów. Praktyka ta to swego rodzaju rynkowe zakłady o to, że spadnie wartość obligacji jakiegoś kraju. Od listopada 2012 r., gdy przepisy wejdą w życie, CDS będzie mógł nabyć tylko ten, kto ma obligacje, które zabezpiecza.

_ - Ta zasada uniemożliwi zakup CDS-u tylko w celu spekulowania niewypłacalnością państwa _ - powiedział w PE w Strasburgu sprawozdawca Francuz Pascal Canfin (Zieloni). Przypomniał, że handel ryzykiem kredytowym znacząco przyczynił się do obecnych kłopotów finansowych Grecji.

Przyjęte przez PE rozporządzenie to jeden z kluczowych projektów komisarza UE do spraw rynku wewnętrznego Michela Barniera ograniczających spekulacje, które są obwiniane za kryzys finansowy w Europie. Porozumienie między PE a krajami UE w sprawie tego projektu osiągnęła polska prezydencja.

PE przypomniał, że to europosłowie wymogli zakaz handlu _ nagimi CDS-ami _. _ Na przykład kupowanie włoskich swapów ryzyka kredytowego będzie możliwe tylko wtedy, gdy kupujący posiada włoskie obligacje rządowe, albo udziały w sektorze silnie uzależnionym od ich notowań, np. udziały w greckich bankach, które w przypadku niewypłacalności kraju ucierpią najbardziej _ - czytamy.

Zakaz ten - ze względu na niską płynność rynku - na 12 miesięcy będzie mógł zawiesić krajowy regulator, z możliwością przedłużenia go o kolejne 6 miesięcy. O zamiarze zawieszenia zakazu musi być poinformowany Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), który w ciągu 24 godzin od otrzymania powiadomienia wyda opinię na temat planowanego zawieszenia.

Regulatorzy będą informowani o dużych transakcjach krótkiej sprzedaży, kiedy ich wartość wyniesie 0,5 proc. wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki, a ESMA będzie miał uprawnienia, by bezpośrednio interweniować na rynkach.

Czytaj o problemach państw strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t112338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;upadna;przekroczono;wazny;prog,39,0,962343.html) Włochy upadną? Przekroczono ważny próg Na wieść o oprocentowaniu włoskich obligacji na europejskich parkietach zapanował strach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandia;straci;pomoc;eurolandu;przez;grecje,33,0,956449.html) Kraj w kryzysie straci więcej. Przez Grecję Fundusz ratunkowy dla państw strefy euro EFSF poinformował, że w związku z napięciami na rynkach zawiesza sprzedaż obligacji, służącą pozyskaniu 3 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t46899.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sarkozy;wsparl;atak;spekulantow;na;wlochy,60,0,955708.html) Sarkozy wsparł atak spekulantów na Włochy? Minister spraw zagranicznych Włoch wyraził opinię, że atak spekulacyjny na włoskie obligacje został wcześniej przygotowany.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)