Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pat w wyborach do landtagu Dolnej Saksonii

0
Podziel się:

Socjaldemokratów poparło 32,5 proc. wyborców, natomiast na Zielonych głosowało 13,5 proc.

Pat w wyborach do landtagu Dolnej Saksonii
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Dzisiejsze wybory do lokalnego parlamentu (landtagu) Dolnej Saksonii zakończyły się patem pomiędzy koalicją rządową CDU/FDP a opozycją (SPD i Zieloni). Oba bloki uzyskały po 46 proc - podała po zamknięciu lokali wyborczych telewizja publiczna ARD.

Wybory w Dolnej Saksonii traktowane były przez wszystkie niemieckie partie jako próba sił przed jesiennymi wyborami do Bundestagu. Przede wszystkim SPD, dotychczas zdecydowanie ustępująca w sondażach CDU kierowanej przez bardzo popularną w Niemczech kanclerz Angelę Merkel, liczyła na dobry wynik i przełamanie złej passy.

Z prognozy podanej przez instytut badania opinii publicznej Infratest dimap wynika, że CDU pozostała najsilniejszą partią w Dolnej Saksonii, zdobywając 36 proc. głosów. Jej koalicjant, liberalna FDP uzyskała 10 proc., znacznie więcej niż przewidywały sondaże.

Socjaldemokratów poparło 32,5 proc. wyborców, natomiast na Zielonych głosowało 13,5 proc.

Z prowizorycznego podziału mandatów w dolnosaksońskim parlamencie wynika, że chadecy i liberałowie mogą otrzymać 68 mandatów, natomiast dotychczasowa opozycja 67.

Jest sprawą całkowicie otwartą, czy koalicja CDU/FDP pozostanie przy władzy, czy też zostanie zastąpiona przez socjaldemokratów i Zielonych - ocenił komentator ARD. Koalicja chadeków i liberałów premiera Davida McAllistera rządzi w Dolnej Saksonii od 10 lat.

_ - Napięcie jest większe niż podczas pokazywanego zawsze w niedzielę wieczorem serialu kryminalnego _ - powiedział sekretarz generalny SPD Hubertus Heil.

Zarówno Lewica, jak i Partia Piratów nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam sprzedaje się najwięcej aut luksusowych Chiny wyprzedziły więc pod tym względem zarówno same Niemcy, jak i USA.
Wspierają budowę atomówek, ale za granicą Energetyczny zwrot, polegający na zamknięciu elektrowni atomowych i zastąpieniu ich energią ze źródeł odnawialnych, dotyczy jedynie Niemiec.
W Niemczech wybory. "To ważna próba sił" Lokale wyborcze w Dolnej Saksonii będą otwarte do godz. 18. Uprawnionych do głosowania jest ponad 6 mln mieszkańców landu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)