Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kontrowersyjna kampania Philip Morris. Producent papierosów promuje rzucanie palenia

Kontrowersyjna kampania Philip Morris. Producent papierosów promuje rzucanie palenia

"Bezdymne" palenie będzie alternatywą dla papierosów? Fot. Donat Brykczynski/ZW/REPORTER
"Bezdymne" palenie będzie alternatywą dla papierosów?

Producent Marlboro w najnowszej kampanii zniechęca do palenia papierosów. Zapowiada koniec tradycyjnego palenia, jednocześnie promując swój nowy produkt, jakim jest "bezdymny papieros". Organizacje walczące z nałogiem widzą w tym głównie PR i marketing.

Firma Philip Morris, znany na całym świecie producent papierosów Marlboro, zachęca do rzucenia palenia. I nie są to tylko wypowiedzi przedstawicieli jednej z największych na świecie firm tytoniowych, które wpisywałyby się w ocieplanie wizerunku spółki. W największych brytyjskich dziennikach spółka ruszyła z kampanią promującą "ambicję zaprzestania sprzedaży papierosów w Wielkiej Brytanii" - donosi brytyjski dziennik Independent.

Główne hasło kampanii brzmi: "Nasze noworoczne postanowienie. Staramy się rzucić papierosy".

Philip Morris w ten sposób promuje oczywiście swoje nowe produkty, które mogłyby w przyszłości zastąpić tradycyjne papierosy. Szczególnie, że widać na świecie trend polegający na prowadzeniu zdrowszego trybu życia i wielu klientów rzuca palenie.

Przełom dokonał się kilka lat temu. W latach 2014-2015 w USA sprzedaż urządzeń do e-palenia wzrosła o blisko 15 proc., podczas gdy tradycyjnych papierosów spadła o prawie 1,5 proc.

Rząd chce zarobić na e-palaczach. "Zyski nie mogą trafić do koncernów tytoniowych"


Alternatywą są nie tylko rozpowszechnione także w Polsce typowe e-papierosy. Philip Morris w ubiegłym roku wprowadził na rynek coś nieco innego - IQOS. Urządzenie to nie spala tytoniu znajdującego się w specjalnych wkładach, a tylko go podgrzewa. Dzięki temu wytwarza aerozol zawierający nikotynę. Producent twierdzi, że w wyprodukowanej przez urządzenie "mgiełce” jest średnio 90 proc. mniej szkodliwych substancji - poza nikotyną - niż w dymie papierosowym.

"Nasza wizja zakłada, że pewnego dnia te produkty całkowicie zastąpią papierosy" - prognozuje Philip Morris.

Organizacje promujące rzucanie palenia wytykają producentowi, że za marketingowymi działaniami nie idą czyny. "The Truth Initiative", cytowany przed brytyjski Daily Mail, wskazuje, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 roku Philip Morris sprzedał na świecie 565,6 mld paczek papierosów. W tym samym czasie na rynek wypuścił tylko 20,5 mld sztuk IQOS.

Aktywiści wskazują, że produkcja i sprzedaż papierosów Marlboro nie maleje wbrew szumnym zapowiedziom o końcu tradycyjnego palenia.

papierosy, philip morris, palenie, marlboro, iqos
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
dodo
2018-01-08 20:15
I weź po takim syfiarzu kup samochód albo mieszkanie. No tragedia po prostu. O windach w blokach nawet nie wspomnę.
Mona
2018-01-08 19:58
Mam iqosa i w zupełności zastępuje mi papierosy. Po 2 miesiącach "iqoszenia" odzyskałam smak, czuję wreszcie zapach i nie mam smrodu dymu w domu, a tradycyjne papierosy mi śmierdzą.
niepalacy
2018-01-08 18:59
jestem w szoku niepale znacznie dlurzej i irytuje mnie jak widze na przystanku jak ktoś pali i ja to musze wdychać ja chcą się truc powinny być wydzielone miejsca tylko dla palaczy take na otwartym powietrzu nie tylko w obiektach
Pokaż wszystkie komentarze (29)