Notowania

PiS pozwie Sawickiego, za unijne dopłaty

Poszło o wypowiedź ministra w której stwierdził, że partia jest a likwidacją dotacji dla rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS pozwie ministra rolnictwa Marka Sawickiego za słowa, iż frakcja, do której należy Prawo i Sprawiedliwość w europarlamencie, chce likwidacji Wspólnej Polityki Rolnej i dopłat bezpośrednich - zapowiedział rzecznik PiS Adam Hofman.

We wtorek PiS dał Sawickiemu 48 godzin na odwołanie tych - jak mówili politycy tej partii - _ kłamstw o PiS _. O tym, że minister rolnictwa powiedział, że PiS jest w tej frakcji Parlamentu Europejskiego, _ która jest zdecydowanie za likwidacją Wspólnej Polityki Rolnej i za likwidacją dopłat bezpośrednich _.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Sawicki powiedział, że nie przeprosi PiS i nie obawia się wytoczenia mu procesu. Podkreślił też, że politycy PiS reprezentują frakcję konserwatywną, a jej przedstawiciele wypowiadali się w duchu likwidacji wspólnej polityki rolnej.

_ Dotrzymamy słowa, pozew będzie złożony _ - skomentował słowa ministra rzecznik PiS Adam Hofman. Jak dodał, dokument jest obecnie przygotowywany.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że wypowiedź ministra Sawickiego jest nieprawdziwa. Pytany o odmowę przeprosin ze strony Sawickiego powiedział: _ A więc będzie udowadniał w sądzie _.

W zeszłym tygodniu PiS zagroziło Sawickiemu, że jeżeli w priorytetach polskiej prezydencji nie znajdzie się sprawa wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników, to partia ta złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie mu wotum nieufności.

Błaszczak podtrzymał tę zapowiedź. _ Jeżeli nie zmieni się nic w sprawie dotyczącej wyrównania wysokości dopłat, złożymy wniosek o wotum nieufności _ - powiedział szef klubu PiS.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE są bardzo zróżnicowane, np. na Łotwie rolnicy dostają ok. 100 euro do hektara użytków rolnych rocznie, a w Grecji czy na Malcie ok. 500 euro/ha. Unijna średnia dopłat wynosi około 250 euro. W Polsce jest to około 200 euro, we Francji ok. 250, w Niemczech ok. 300 euro.

Minister Sawicki zapewnia, że rolnictwo będzie jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t89405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doplaty;do;rolnictwa;glownie;dla;duzych,191,0,762815.html) Dopłaty do rolnictwa głównie dla dużych 81 proc. rolników w UE dostaje mniej niż 14 proc. całej puli dopłat bezpośrednich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;za;liberalizacja;handlu;zywnoscia,192,0,758464.html) Polska za liberalizacją handlu żywnością Według ministra rolnictwa dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo żywnościowe.
Tagi: unijne dopłaty dla rolników, dopłaty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz