Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Do Niemców brakuje nam 20 lat. Luka zmalała w ubiegłym roku

115
Podziel się:

Dziennik Gazeta Prawna podał, że do poziomu gospodarczego Niemiec brakuje nam aż 33 lata. W Money.pl sprawdziliśmy te wyliczenia w oparciu o dane Eurostatu. Wynik jest dużo bardziej optymistyczny, nadal jednak musimy nadrobić gigantyczną lukę w rozwoju.

Niemieckie firmy inwestowały w Polsce, dzięki czemu nadrobiliśmy część zaległości
Niemieckie firmy inwestowały w Polsce, dzięki czemu nadrobiliśmy część zaległości (materiały prasowe VW)

"Dziennik Gazeta Prawna" podał, że do poziomu gospodarczego Niemiec brakuje nam aż 33 lata. W money.pl sprawdziliśmy te wyliczenia na podstawie danych Eurostatu. Wynik jest dużo bardziej optymistyczny, nadal jednak musimy nadrobić gigantyczną lukę w rozwoju.

"Dystans do Niemiec: 33 lata" głosi tytuł artykułu w piątkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej". Autor, Łukasz Wilkowicz, na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego policzył, że poziom rozwoju, jaki mieliśmy w 2016 r. (z tego roku są dane MFW), jest taki sam, jaki mieli Niemcy w 1983 r.

Wyliczenia zrobione są na podstawie PKB na głowę mieszkańca w przeliczeniu na siłę nabywczą pieniądza, tj. z uwzględnieniem poziomów cen w obu krajach. Dane MFW mają jednak jeden feler - te z roku 2016 to tylko szacunki funduszu, a nie prawdziwe wartości.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w oparciu o konkretne dane Eurostatu. By informacje nieco uaktualnić, przeliczyliśmy je o roczny wzrost gospodarczy z czwartego kwartału 2017 r.

Zobacz także: Zobacz również: Nagrody Szydło. Kto dostał najwięcej?

20 lat, a nie 33 lata różnicy

W ten sposób dostajemy kwotę PKB na głowę Polaka w 2017 r. szacunkowo na poziomie (szacunkowo, bo nie mamy informacji, jak się zmieniała siła nabywcza) 20,9 tys. euro rocznie. Tyle przeciętny Niemiec zaczął wypracowywać w 1997 r., czyli równo 20 lat temu.

Wyliczenia money.pl są - jak widać - dużo bardziej optymistyczne niż DGP. Nadal jednak nasz produkt krajowy brutto na głowę, nawet w przeliczeniu na siłę nabywczą, to zaledwie 56,5 proc. niemieckiego. W ciągu 2017 r. nadrobiliśmy 1,2 pkt proc.

O rok więcej brakuje nam do Austriaków i Holendrów, którzy poziom 20,9 tys. euro PKB na głowę mieli już w 1996 r. Włosi mają nad nami 19 lat przewagi, a Francuzi i Brytyjczycy -18 lat.

Straty nadrabiamy. W ostatnim dziesięcioleciu wzrost PKB - według siły nabywczej - mieliśmy średnio 4,8 proc. rocznie. Lepiej od nas radziła sobie Rumunia (6,0 proc.) i Litwa (5,1 proc.). Niemcy rosły w średnim tempie 2,4 proc. rocznie.

Trzeba jednak pamiętać, że w 2017 r. wzrost PKB Niemiec o 2,9 proc. to nominalnie niemal tyle samo, co wzrost Polski o 5,1 proc. W przypadku Niemców oznaczało to przyrost PKB o 1 044 euro na głowę mieszkańca, a dla Polski - o 1 015 euro. Na nadrobienie 20-letnich zaległości będziemy musieli więc poświęcić nieco więcej niż 20 lat, nawet przy założeniu utrzymania średniej różnicy tempa wzrostu z ostatniej dekady.

Jeśli przyjąć, że ta różnica się utrzyma, to 20-letnią lukę w rozwoju zakopiemy do 2041 r., czyli w 23 lata. Co oczywiście nie jest wcale sprawą pewną. W miarę wzrostu będziemy też i więcej zarabiać, a więc zrobimy się nieco mniej konkurencyjni na światowym rynku pod względem kosztów działania firmy, a co za tym idzie, będziemy przyciągać już mniej inwestycji zagranicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Analytyk
5 lata temu
Jak widać jeśli PiS będzie rządził dogonimy Niemcy w 15 lat. Nam rośnie coraz szybciej, im zaczyna się cofać. Hurra!
olo
6 lat temu
Autor artykułu nie uwzględnił inflacji. 20,9k euro z 1997 roku nie jest równe temu dzisiejszemu.
marlena
6 lat temu
bylam juz wtedy w Niemczech i musze powiedziec ze z mezem i 2 dzieci bylismy wtedy na socjalu 1322 DM na rodzine i placili nam za mieszkanie , do tego moglismy ubierac sie 2x w roku za panstwowe pieniadze,a na swieta dostawalismy dodatkowe 200 DM -oczywiscie, za pralke i tv tez nam panstwo zwrocilo pieniadze do tego 8000 DM dostalismy na zagospodarowanie, z czego po roku maz otworzyl warsztat samochodowy i pierwsze 3 lata dostawalismy doplaty po 2000 DM miesiecznie z urzedu pracy, no to raczej chyba jeszcze tego w Polsce nie ma no i na 2 dzieci 280 DM miesiecznie tez nam wyplacano. 2 urlopy w roku byly standardem wyjezdzalismy do Jugoslawii i do Marokka to byly wtedy tanie i atrakcyjne kraje.Powiedziala bym nawet ze do dzis Niemcy sie raczej cofnely bo ceny juz w euro przewyzszaja cyfrowo tamte w markach, a odlozyc co miesiac 2000 euro juz sie nie da.
Jan Vincent
6 lat temu
To policzcie teraz wg kursu złotówki, a nie parytetu siły nabywczej, wyjdzie duuużo mniej optymistycznie. Poza tym Polska ma jeden z najniższych udziałów wynagrodzeń w PKB. O zgromadzonym przez statystycznego Kowalskiego majątku (w porównaniu do Smitha czy Schmidta) nawet nie wspominam.
pozytywny123
6 lat temu
Polak wegier dwa bratanki..... tylko cos sie wtedy polsce pomylilo ze po 1935 zmienili kurs i zamiast dzis z Niemcami rzadzic swiatem to woleli byc najwiekszymi przegranymi po niby wygranej stronie ... wygrana sowietow itd. Tylko dalej mimo dobrych stosunkow psujcie dobre relacje z Niemcami.... nic dobrego z tego nie wyjdzie.
...
Następna strona