Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Unijna gospodarka goni amerykańską. Eurostat podał nowe dane

12
Podziel się:

O 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 1,7 proc. rok do roku urosła gospodarka krajów strefy euro. Podobnie radzi sobie cała Unia Europejska, której PKB rośnie odpowiednio o 0,4 i 1,9 proc. - wynika z najnowszych danych, opublikowanych w środę przez Eurostat.

Unijna gospodarka goni amerykańską. Eurostat podał nowe dane
(Jacek Bereźnicki)

Dane te są tym ciekawsze, jeśli zestawimy je z tymi opublikowanymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dla Stanów Zjednoczonych. Jak donosi "The Economist", PKB największej gospodarki świata wzrosło w pierwszym kwartale o 0,7 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 roku.

Po raz ostatni Europa goniła USA jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Od tego czasu amerykańska gospodarka rozwijała się szybciej (lub była w mniejszej recesji) przez 7 kolejnych lat.

"The Economist" wskazuje, że o sile europejskiej gospodarki świadczą m. in. takie wskaźniki jak produkcja przemysłowa. Ta była w kwietniu na najwyższym poziomie od 6 lat, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten w ostatnim czasie zdecydowanie zmalał.

Eurostat

Eksperci wskazują jednak, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że unijna gospodarka jest w innym miejscu jeśli chodzi o odbudowanie się po kryzysie. Dla przykładu, Fed zdecydował się niedawno podnieść stopy procentowe, podczas gdy Europejski Bank Centralny pod koniec kwietnia zdecydował, by utrzymać je na niezmienionym, niskim poziomie.

Europa w dalszym ciągu ma jednak sporo do nadgonienia. Choćby patrząc na bezrobocie, które na Starym Kontynencie sięga niespełna 10 proc., podczas gdy w USA nie przekracza 5 proc. Ponadto Europę czeka w najbliższym czasie seria ważnych wyborów - czy to we Francji, czy we Włoszech. Od ich wyniku może zależeć dalsze tempo rozwoju europejskiej gospodarki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
sedon
7 lat temu
Przez 10 lat ceny surowców takich złoto, platyna wzrosły czterokrotnie, a obroty w gospodarkach nieznacznie. Wzrost gospodarczy istnieje formalnie tylko na wydrukach z komputera, a realnie faktem jest 400% inflacja. Gospodarki zarówno USA jak i UE w wyniku kryzysu skurczyły się czterokrotnie. Jest jeszcze pytanie czy to gospodarka UE rozwija się i goni USA czy to USA zwalnia i jest doganiana. Siła gospodarki to produkcja i praca ludzi, a nie obroty w zakupach za udzielone kredyty w dodrukowanej kasie.
Rys
7 lat temu
Oj oj aby tylko nie przegonila.
Maciej kowals...
7 lat temu
wp Rzeczpospolita Polska Pis Maciej kowalski ul kolobrzeska 16 d l5 78_400Szczecinek
Maciej kowals...
7 lat temu
Rzeczpospolita Polska Pis Maciej kowalski 78_400Szczecinek ul Kołobrzeska16 d l5 173
gosc
7 lat temu
Ta unijna gospodarka az zadyszki dostala od tej gonitwy co widac na kazdym kroku . Jeszcze moment i czeka ja zawal !