Notowania

gospodarka niemiec
18.01.2012 14:05

PKB Niemiec wzrośnie o 0,7 proc. w 2012 roku

W raporcie zaznaczono, że głównym ryzykiem dla niemieckiej gospodarki wciąż pozostaje kryzys zadłużenia w strefie euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*PKB Niemiec wzrośnie w 2012 r. o 0,7 proc. - prognozuje niemiecki rząd w przyjętym w środę raporcie gospodarczym. Poprzednia jesienna prognoza zakładała na ten rok wzrost PKB na poziomie 1 proc. *

_ - Niemcy są i pozostaną kotwicą stabilności i wzrostu w Europie _ - powiedział niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler. Mimo obniżenia prognozy wzrostu gospodarka Niemiec jest - według Roeslera - _ pocieszająco odporna _. _ Nie ma mowy o recesji _ - powiedział minister na konferencji prasowej.

Według niego w pierwszym kwartale bieżącego roku PKB Niemiec wzrośnie o 0,1 proc. - _ Z powodu trudnych uwarunkowań zewnętrznych liczymy się wprawdzie z przejściowym osłabieniem wzrostu w pierwszej połowie. Ale jesteśmy przekonani, że w ciągu roku niemiecka gospodarka znów odnajdzie ścieżkę wyższego wzrostu _ - powiedział minister.

W 2013 roku niemiecki rząd oczekuje 1,6 proc. PKB wzrostu. W raporcie zaznaczono, że głównym ryzykiem dla niemieckiej gospodarki wciąż pozostaje kryzys zadłużenia w strefie euro, a przyjęta w środę prognoza opiera się na założeniu, że rozwiązywanie kryzysu będzie postępować.

_ - Wzrost w Niemczech możliwy jest tylko przy zrównoważonym wzroście w Europie. Dlatego wspieramy wiarygodne i zdecydowane kroki w celu przezwyciężenia kryzysu _ - powiedział Roesler. Jak dodał, konieczne jest zarówno wzmocnienie konkurencyjności krajów strefy euro, jak i stabilizacja ich finansów.

Zdaniem Roeslera obniżenie ratingów dziewięciu państw eurolandu oraz funduszu ratunkowego EFSF przez agencję Standard&Poor's nie spowodowało wielkiego zawirowania na rynkach finansowych w tym tygodniu. - _ To oznacza, że na obniżki ratingów należy reagować ze spokojem. Decydująca jest ocena rynków, a nie agencji ratingowych _ - powiedział.

Według rządu w Berlinie w tym roku utrzyma się pozytywny trend na niemieckim rynku pracy. Liczba zatrudnionych wzrośnie o 220 tys., do 43,1 mln. Bezrobocie spadnie do 6,8 proc. i będzie najniższe od 20 lat.

Inflacja w bieżącego roku ma wynieść 1,8 proc., a dochody gospodarstw domowych wzrosną o 3 proc. Jak podkreślił Roesler, wzrost gospodarczy Niemiec w tym roku to zasługa głównie czynników wewnętrznych, czyli konsumpcji.

Czytaj więcej o gospodarce Niemiec
W Niemczech źle. Obniżą prognozę na 2012 Rząd Niemiec zamierza w przyszłym tygodniu skorygować w dół swą prognozę wzrostu gospodarczego w 2012 roku.
Są nowe dane o PKB Niemiec. Tym razem... Wyniki podane przez Federalny Urząd Statystyczny pokrywają się z wcześniejszymi oczekiwaniami.
Największa unijna gospodarka nad przepaścią? Lokomotywa Europy obniży swą prognozę wzrostu gospodarczego na rok 2012 roku o blisko połowę.
Tagi: gospodarka niemiec, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz