Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb polski
08.08.2012 17:28

PKB Polski poleci w dół? Bardzo złe prognozy

W 2012 i w 2013 wzrost polskiego PKB nie będzie tak szybki, jak zakładano. Będzie o wiele wolniejszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Morgan Stanley obniżył bardzo wyraźnie prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 roku do 2,1 proc. z wcześniejszej 3,6 proc. Zaś prognozę wzrostu w tym roku - do 2,6 proc. z 2,7 proc. Bank zakłada też obniżkę stóp procentowych w Polsce o 1 pkt proc. do końca 2013 roku._ _

_ W najbliższych dwóch latach polska gospodarka będzie rosnąć poniżej potencjału, ponieważ będzie się zmagać z trudniejszym otoczeniem zewnętrznym i rosnącą ostrożnością ze strony gospodarstw domowych, firm i banków _ - czytamy w komentarzu (CEE Economics: Feeling the Pain).

Wśród oznak słabości polskiej gospodarki MS wymienia spadek produkcji przemysłowej za II. kw. 2012 r. o 0,7 proc., gorsze wyniki sprzedaży detalicznej (spadek o blisko 2 proc. w II. kw.), dane o produkcji samochodów za lipiec, nie zapowiadające odbicia w przemyśle wytwórczym, najniższą od roku dynamikę narastania kredytu dla gospodarstw domowych w czerwcu (7,5 proc. rdr).

Pierwszej obniżki głównej stopy procentowej Morgan Stanley spodziewa się w IV. kw. br. o 25 pb., a dalszych obniżek, łącznie o 75 pb. w 2013 r. Zmiany nastawienia RPP analitycy banku nie wykluczają na pierwszym, powakacyjnym posiedzeniu we wrześniu.

Opublikowane w środę prognozy dla regionu zakładają recesję w br. na Węgrzech -1,2 proc.) oraz w Czechach (-1,3 proc.), niewielkie odbicie w obu krajach przewidywane jest na 2013 r. odpowiednio do 0,7 proc. oraz 1,2 proc.

Głównym powodem korekty prognoz dla regionu jest dekoniunktura w strefie euro, będącej głównym rynkiem je eksportu. Inne powody to pogorszenie wskaźników wyprzedzających oraz tendencje na runku kredytowym po części spowodowane hamowaniem ekspansji przez banki zachodnie (najbardziej widocznym na Węgrzech), a po części większą ostrożnością konsumentów.

Dla Siedemnastki eurostrefy Morgan Stanley prognozuje tegoroczny spadek PKB na -0,5 proc. (poprzednio -0,3 proc.).

W 2013 r. analitycy banku oczekują w eurolandzie stagnacji. Gospodarka Niemiec będzie wprawdzie na plusie (wzrośnie o 0,9 proc. w br. i 0,8 proc. w 2013 r., ale jest to znacznie poniżej wcześniejszej prognozy za 2013 r. dla Niemiec wynoszącej +1,6 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Rewelacyjny raport dla Polski. Jesteśmy "gwiazdą regionu" Cała Europa może się od nas uczyć. To Euro 2012 pomoże uniknąć kryzysu.
Nowe dane o PKB Polski. Ponad 1,5 miliarda Wzrost gospodarczy Polski w cenach stałych roku poprzedniego wyniósł w 2011 roku 4,3 procenta.
To już niemal pewne. Gospodarka będzie się wolniej rozwijać Główny ekonomista ministerstwa finansów ujawnia o ile mogą się obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego na 2013 rok.
Tagi: pkb polski, pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz