Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Plan Junckera będzie przedłużony. Morawiecki zadowolony

45
Podziel się

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych to instrument, dzięki któremu - jak początkowo planowała Komisja Europejska - do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro.

Plan Junckera będzie przedłużony. Morawiecki zadowolony
(Dominika Zarzycka/ EastNews)
bDAzJkqJ

Państwa unijne porozumiały się co do kształtu przepisów pozwalających na przedłużenie działania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych do 2020 r. Dzięki zwiększeniu środków na gwarancje z budżetu UE plan ma pomóc wygenerować 500 mld euro inwestycji.

- To jest bardzo dobra wiadomość dla Europy, to mądry krok, dlatego, że widać, iż polityka monetarna, czyli samo "dodrukowywanie pieniędzy" nie działa, nie przekłada się na gospodarkę realną, natomiast projekty z planu Junckera mają bezpośredni wpływ na inwestycje - powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) to instrument, dzięki któremu - jak początkowo planowała Komisja Europejska - do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty.

bDAzJkqL

KE już kilka miesięcy temu ogłosiła, że pomysł się sprawdza, dlatego zaproponuje jego przedłużenie do końca 2020 r. We wtorek ministrowie finansów państw unijnych uzgodnili wspólne stanowisko do prac nad przepisami w tej sprawie z Parlamentem Europejskim.

Dzięki przedłużeniu EFIS do 2020 r. instrument ten ma pomóc w wygenerowaniu inwestycji o wartości 500 mld euro. Aby to umożliwić, szczegółowe regulacje przewidują zwiększenie gwarancji z budżetu UE dla funduszu z obecnych 16 do 26 mld euro, a także zwiększenie wkładu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w projekty z 5 do 7,5 mld euro.

Kompromis pomiędzy państwami członkowskimi przewiduje też "wzmocnienie zasięgu geograficznego planu". Chodzi o zapewnienie intensywniejszego wdrażania EFIS w regionach słabiej rozwiniętych. Z przeprowadzonej na zlecenie KE analizy firmy EY wynika, że do czerwca 91 proc. zasobów w ramach EFIS było kierowane do krajów zachodniej Europy (UE15), a tylko 9 proc. do państw, które przystąpiły do UE od 2004 r.

Pomóc w zrównoważeniu działania planu szefa KE Jean-Claude'a Junckera ma ułatwienie łączenia go z innymi źródłami finansowania, takimi jak europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne, program Horyzont 2020 oraz instrument "Łącząc Europę".

bDAzJkqR

Dodatkowo ministrowie przewidują włączenie do planu takich sektorów jak rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, a także sektory kwalifikujące się do wsparcia z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w mniej rozwiniętych regionach UE. Obecnie projekty mogły być realizowane w transporcie, energetyce, infrastrukturze szerokopasmowej, edukacji, opiece zdrowotnej, badaniach oraz ryzykownym finansowaniu dla małych i średnich firm.

Propozycja Rady UE przewiduje też, że co najmniej 40 proc. projektów realizowanych przy pomocy EFIS powinno finansować działania związane z ochroną klimatu.

Po słabym początku Polska zaczęła lepiej sobie radzić ze staraniem się o środki na pobudzanie inwestycji z planu Junckera. Statystyki z listopada dają nam siódme miejsce w UE pod względem wartości projektów zatwierdzonych przez EBI i finansowanych przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych.

- Polska ma zgromadzone projekty w wysokości 11 mld zł. Jesteśmy gotowi z kolejnymi projektami, przedstawiliśmy 47 projektów do analizy do Europejskiego Banku Inwestycyjnego - podkreślił Morawiecki.

bDAzJkqS

Aby można było rozpocząć negocjacje nad przepisami, co do których ministrowie wypracowali wspólne stanowisko, swoją pozycję musi wypracować też Parlament Europejski. Dopiero po kompromisie Rady UE i PE możliwe będzie przyjęcie regulacji.

bDAzJkrm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(45)
innowator z P...
4 lata temu
Panie Morawiecki - nie zwlekaj Pan i namów Junckera na finansowanie innowacynego wariantu polskiego samochodu elektrycznego napędzanego węglem. Taki pojazd tankowałby w składzie opału, parowa turbina napędzałaby generator prądu, który już bez pośrednictwa zbędnych podukładów jak np skrzynia biegów - wprawiał pojazd w ruch. Jedną taką inicjatywą realizujesz pan kilka obietnic wyborczych PiS oraz rządu: innowacyjne zastosowanie węgla, elektryfikacja samochodów oraz wydobycie się z pułapki mizernego rozwoju. Malkontenci będą narzekać że zamiast wozić ze sobą elektrownię lepiej podłączyć się do gniazdka, ale to będą głosy opozycji finansowane przez obcy kapitał. Nie wymiękaj pan i rób swoje. Bierz pan przykład z Lenina: pisizm to samochód węglowy + władza przekupek i aktorów dziecięcych.
przemo
4 lata temu
zdecydujcie sie albo ta cała unia jest zła i miejmy ja gdzieś albo jest dobra i daje nam pieniądze. to jest właśnie ta podwójna moralnośc pis. mąci ludzią w głowach i nastawia przeciwko unii ale jak PKB polski dzięki pisowi spada to chetnie wyciagają ręce po pieniądze z tej znienawidzonej unii.
OLA
4 lata temu
TO MAMY DZIĘKI PANU TUSKOWI A NIE MORAWIECKIEMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MORAWIECKI TO FACET BARDZO SŁABY W ZARZĄDZANIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bDAzJkrn
aqq
4 lata temu
Panie Morawiecki. To w końcu jak to jest? Unia zła czy dobra? Unia zła, bo zepsucie moralne, islamiści, lewactwo, rowery i jeszcze krytykuje PIS za trybunał. Ale jak daje pieniądze to dobra.
piszcie prawd...
4 lata temu
niech ci "spece" od finansow poznaja najpierw jak dziala OSZUSTWO ROTHSCHILDA tworzenia pieniadza z niczego. kazdy dollar, euro, zlotowka powstaja w systemie-oszustwie "debt money"- to DLUG obciozony oprocentowaniem dla bandy rothschilda niezaleznie od tego czy powstala nota bankowa zostala wrzucona w bloto, zuzyta na pomalowanie budynkow, wojne, produkcje broni, sprzet dla szpitala, podwyzki dla nauczycieli, czy tez na wybudowanie fabryki, ktora zarabia na produktach. DLUG, ktory mimo placenia przez SPOLECZENSTWO PODATKOW NIGDY NIE ZOSTANIE SPLACONY, gdyz jest to MATEMATYCZNIE NIEMOZLIWE.
...
Następna strona