Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Plan pomocowy narusza niezależność EBC?

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny ma skupować obligacje zadłużonych państw.

Plan pomocowy narusza niezależność EBC?
(PAP/EPA)

Europejski Bank Centralny zobowiązał się do kupowania obligacji krajów, które mają problem z obsługą swojego zadłużenia.

[na zdjęciu: szef EBC, Jean-Claude Trichet]

Mechanizm stabilizacyjny przewiduje pomoc dla krajów zadłużonych w wysokości nawet 750 mld euro, z czego 220-250 mld udostępni Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Według _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ euro zostało pozbawione najlepszej ochrony: zakazu wsparcia zadłużonych państw oraz niezależnego banku centralnego. Uczyniono to pod pretekstem _ mglistej obietnicy, że wkrótce wymyślony zostanie bardziej surowy mechanizm, który zatroszczy się o rozsądek budżetowy _ - pisze _ FAZ _.

_ Jednak stałe ataki na spekulantów wskazują, że polityka UE ani nie chce ani nie może spełnić tej obietnicy, a lekarstwa będzie raczej szukać w nadmiernej regulacji rynków, by złamać dyscyplinującą siłę cen rynkowych. Obywatele nie powinni dać się na to nabrać. Na koniec spekulant pozostaje ostatnim sojusznikiem w walce przeciwko wymykającemu się spod kontroli zadłużeniu państwa _ - ocenia dziennik.

W odrębnym komentarzu gazeta krytykuje decyzję o skupowaniu przez Europejski Bank Centralny obligacji zadłużonych państw strefy euro. _ FAZ _ pisze o _ amerykanizacji polityki pieniężnej _, bo EBC poszedł drogą Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i przekroczył _ czerwoną linię _, jaką jest zakaz finansowania państwa przez bank centralny.

_ Reputacja Europejskiego Banku Centralnego przez pierwsze dwa lata kryzysu w niemałej części opierała się na jego odmowie brania przykładu z kolegów w Waszyngtonie i Londynie. Teraz EBC, najwyraźniej wbrew wewnętrznemu oporowi, postanowił skupować obligacje. Przez to zbliża się do ubogiego w zasady modelu polityki amerykańskiego Fed. To niepotrzebny i nieuzasadniony krok, obciążony ryzykiem. Zaufanie do banku centralnego buduje się powoli, ale można je szybko i być może na trwale zrujnować _ - dodaje _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Także dziennik _ Financial Times Deutschland _ pisze o _ amerykańskich warunkach w Europie _ i ocenia, że EBC _ flirtuje z inflacją _.

Według dziennika _ Handelsblatt _ sami przywódcy UE winni są temu, iż konieczna była _ mobilizacja całego arsenału strefy euro _. _ Zdecydowana, wcześniejsza interwencja znacznie zmniejszyłaby wysokość rachunku. Teraz trzeba było nadwerężyć nawet niezależność Europejskiego Banku Centralnego, by zapobiec katastrofie _ - pisze dziennik gospodarczy.

_ Poprzez skup europejskich obligacji przez EBC przekroczone zostały granice między polityką fiskalną i polityką pieniężną. Ten wymuszony grzech pierworodny jeszcze długo będzie prześladował EBC _ - ocenia _ Handelsblatt _. I dodaje: _ Politycy przypuszczalnie wygrali bitwę, ale jeszcze nie wygrali wojny _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)