Notowania

ebc
11.05.2010 11:15

Plan pomocowy narusza niezależność EBC?

Europejski Bank Centralny ma skupować obligacje zadłużonych państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Europejski Bank Centralny zobowiązał się do kupowania obligacji krajów, które mają problem z obsługą swojego zadłużenia.

[na zdjęciu: szef EBC, Jean-Claude Trichet]

Mechanizm stabilizacyjny przewiduje pomoc dla krajów zadłużonych w wysokości nawet 750 mld euro, z czego 220-250 mld udostępni Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Według _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ euro zostało pozbawione najlepszej ochrony: zakazu wsparcia zadłużonych państw oraz niezależnego banku centralnego. Uczyniono to pod pretekstem _ mglistej obietnicy, że wkrótce wymyślony zostanie bardziej surowy mechanizm, który zatroszczy się o rozsądek budżetowy _ - pisze _ FAZ _.

_ Jednak stałe ataki na spekulantów wskazują, że polityka UE ani nie chce ani nie może spełnić tej obietnicy, a lekarstwa będzie raczej szukać w nadmiernej regulacji rynków, by złamać dyscyplinującą siłę cen rynkowych. Obywatele nie powinni dać się na to nabrać. Na koniec spekulant pozostaje ostatnim sojusznikiem w walce przeciwko wymykającemu się spod kontroli zadłużeniu państwa _ - ocenia dziennik.

W odrębnym komentarzu gazeta krytykuje decyzję o skupowaniu przez Europejski Bank Centralny obligacji zadłużonych państw strefy euro. _ FAZ _ pisze o _ amerykanizacji polityki pieniężnej _, bo EBC poszedł drogą Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i przekroczył _ czerwoną linię _, jaką jest zakaz finansowania państwa przez bank centralny.

_ Reputacja Europejskiego Banku Centralnego przez pierwsze dwa lata kryzysu w niemałej części opierała się na jego odmowie brania przykładu z kolegów w Waszyngtonie i Londynie. Teraz EBC, najwyraźniej wbrew wewnętrznemu oporowi, postanowił skupować obligacje. Przez to zbliża się do ubogiego w zasady modelu polityki amerykańskiego Fed. To niepotrzebny i nieuzasadniony krok, obciążony ryzykiem. Zaufanie do banku centralnego buduje się powoli, ale można je szybko i być może na trwale zrujnować _ - dodaje _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Także dziennik _ Financial Times Deutschland _ pisze o _ amerykańskich warunkach w Europie _ i ocenia, że EBC _ flirtuje z inflacją _.

Według dziennika _ Handelsblatt _ sami przywódcy UE winni są temu, iż konieczna była _ mobilizacja całego arsenału strefy euro _. _ Zdecydowana, wcześniejsza interwencja znacznie zmniejszyłaby wysokość rachunku. Teraz trzeba było nadwerężyć nawet niezależność Europejskiego Banku Centralnego, by zapobiec katastrofie _ - pisze dziennik gospodarczy.

_ Poprzez skup europejskich obligacji przez EBC przekroczone zostały granice między polityką fiskalną i polityką pieniężną. Ten wymuszony grzech pierworodny jeszcze długo będzie prześladował EBC _ - ocenia _ Handelsblatt _. I dodaje: _ Politycy przypuszczalnie wygrali bitwę, ale jeszcze nie wygrali wojny _.

* [ Grecja: Będzie wyższy wiek emerytalny i cięcia emerytur ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;bedzie;wyzszy;wiek;emerytalny;i;ciecia;emerytur,50,0,618802.html )
* [ Wall Street: Giełdy w górę na wieść o ratunku dla strefy euro ]( http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;gieldy;w;gore;na;wiesc;o;ratunku;dla;strefy;euro,70,0,618822.html )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: ebc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz