Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE chce obniżyć podatek akcyzowy dla drobnych producentów alkoholu

5
Podziel się:

Komisja Europejska w ramach rewizji dotychczasowych przepisów o podatkach akcyzowych proponuje m.in. obniżenie stawek dla drobnych producentów napojów alkoholowych, np. browarów rzemieślniczych, oraz wprowadzenie przejrzystych regulacji dla denaturatu.

KE chce obniżyć podatek akcyzowy dla drobnych producentów alkoholu
(Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))

Urzędnicy KE uważają, że obecne przepisy UE dotyczące podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych są mało przejrzyste i przestarzałe. Przyjęta w 1992 r. dyrektywa Rady UE określająca m.in. poszczególne rodzaje wyrobów alkoholowych i wyznaczająca dla nich minimalny poziom wysokości podatku akcyzowego (kraje członkowskie mają prawo wprowadzić wyższe stawki akcyzy zgodnie z własną polityką fiskalną) nie była nigdy nowelizowana.

W piątek Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący skuteczności obecnych regulacji wraz z listą proponowanych poprawek. KE chce m.in. wspierać drobnych przedsiębiorców zajmujących się produkcją alkoholu. Aby to osiągnąć, urzędnicy proponują m.in. obniżenie podatku akcyzowego oraz wprowadzenie ulg podatkowych na napoje produkowane np. przez małe, niezależne browary, winiarnie czy małe gorzelnie. Możliwość obniżenia akcyzy odnosiłaby się także do niektórych produktów o charakterze regionalnym lub tradycyjnym.

KE podkreśla, że zastosowanie niższego podatku akcyzowego od tych produktów nie zakłóci konkurencji na rynku wewnętrznym, ponieważ produkcja taka jest ograniczona i ma z reguły niewielki zasięg. Urzędnicy chcą ponadto zezwolić państwom członkowskim na zwalnianie z podatku akcyzowego alkoholi domowego wyrobu, które nie są produkowane w celach handlowych.

KE podkreśla także konieczność wprowadzenia przejrzystych przepisów dotyczących alkoholu denaturowanego. Alkohol ten nie jest przeznaczony do spożycia, ale traktowany jako środek gospodarczy (stosowany np. jako środek do dezynfekcji w szpitalach, laboratoriach czy aptekach) i z racji tego zwolniony jest z akcyzy. Urzędnicy zauważyli jednak, że brak kontroli nad produkcją i dystrybucją denaturatu może prowadzić do nadużyć, ponieważ denaturat bywa wykorzystywany do produkcji niebezpiecznych dla zdrowia podróbek napojów alkoholowych. Tym bardziej, że jako środek do użytku gospodarczego sprzedawany jest taniej od wyrobów spirytusowych.

Raport Komisji Europejskiej poprzedzony został konsultacjami społecznymi, które trwały ponad rok i zakończyły się w lipcu br. Brali w nich udział przede wszystkim przedsiębiorcy, producenci napojów alkoholowych i dystrybutorzy.

Rekomendacje KE zostały teraz przekazane państwom członkowskim. Te zadecydują, czy chcą zaproponowanych zmian w dyrektywie. Jeśli tak, Komisja Europejska podejmie prace nad zmianą dotychczasowej legislacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
my
6 lat temu
UE to fenomen, wszystkim dają kasę, pracownicy zarabiają olbrzymie pieniądze zajmując się krzywizną banana i ogorka, zamieniają raki w ryby , ubogacają kulturowo kraje nakazując przymusowe przyjmowanie imigrantów , probują z nas zrobić inteligentnych inaczej , i chyba wyznają zasadę: nie matura lecz chęc szczera zrobicie z ciebie następce Szulca
bon
6 lat temu
Jak to? Niższy podatek dla mniejszych? Przed chwilą (w sprawie podatku od handlu) usłyszeliśmy, że to niezgodne z prawem unijnym.
mario
6 lat temu
widac,ze w Polsce wszyscy zapomnieli,ze Tusk podwyzszyl WAT o 1% na jeden rok,nastepnie przedluzyli go o nastepny rok .I tak uplynelo juz wiele lat.Teraz nawet PiS zapomniak,ze w Polsce byl WAT 22% a nie 23%.I co powie nowa wladza? Bo ten zdrajca jak Kuklinski zwial z Polski
St Emilion
6 lat temu
Zmiany akcyzy na denaturat to inicjatywa Polski. "Pani, denaturat albo jakieś inne krajowe wino proszę" "Białe czy czerwone?" "Nieważne, to dla ślepego".
dtyj
6 lat temu
a moze zabawki z podobiznami politycznych bandytow zeby dzieci od malego uczyly sie urywac glowki za to ze jest nedza i zlodziejstwo!!!